Misteriozna fotografija
21

Da li je nedavno došlo do nuklearne nesreće u nizozemskoj zračnoj bazi?

B. H.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Nesreća u nizozemskoj zračnoj bazi možda je oštetila jednu od američkih nuklearnih bombi koje su tamo pohranjene, navodi se u izvještaju Udruženja američkih naučnika. Naišli su na fotografiju nuklearne bombe B61 koja izgleda oštećeno i koju pregledavaju američki vojnici.

Fotografija je prošle godine prikazana kandidatima za posao u Nacionalnom laboratoriju Los Alamos (LANL) u Novom Meksiku, koji radi na atomskom oružju i koji je razvio prvu atomsku bombu. Prikazuje tri američka vojnika i jednog civila kako pregledavaju nešto što izgleda kao oštećena nuklearna bomba B61. Stražnja strana je savijena od udarca, a rupa je prekrivena ljepljivom trakom. Nedostaje i jedno repno krilo.

Nije jasno gdje ili kada je fotografija snimljena, ali čini se da je došla iz zaštitnog hangara za avione u bazi zračnih snaga Volkel u Nizozemskoj, prema izvještaju Federacije američkih naučnika (FAS).

To je jedna od šest baza u pet evropskih zemalja u kojima je, u skladu sa sporazumom o podjeli nuklearnog oružja sa SAD-om, trenutno pohranjeno ukupno 100 nuklearnih gravitacijskih bombi B61.

"Unaprijed treba naglasiti da nema službene potvrde da je fotografija snimljena u bazi Volkel, da je oštećena bomba B61 prava ili da je oštećenje nastalo kao posljedica nesreće. Međutim, ako je fotografija zaista iz nuklearnog incidenta, to bi bio prvi dokumentirani slučaj nuklearne nesreće u evropskoj zračnoj bazi", napisao je autor izvještaja Hans Kristensen.

EOD oznake na uniformama vojnika dokazuju da se radi o pripadnicima jedinice posebno obučene za eksplozivne naprave.

"Čini se da osoba s lijeve strane nadgleda operaciju i drži mapu s crvenim oznakama sličnim uzorcima boja na povjerljivim dokumentima. Civil s desne strane vjerojatno je iz jednog od laboratorija za nuklearno oružje. Što je uzrokovalo takvu štetu na bomba B61, nije poznato, ali čini se da je sila bila velika. Moglo ju je udariti vozilo ili izbaciti lift za oružje u podzemnom trezoru", dodao je Kristensen.

Svako oštećenje nuklearniog oružjem inače se klasificira kao incident "savijenog koplja" i treba ga smatrati klasificiranim.

Glasnogovornik Zračnih snaga SAD-a u Evropi odbio je direktno komentirati fotografiju, ali je rekao da "SAD održava najviši nivo standarda osoblja i opreme u strateškom arsenalu, uključujući rutinsku obuku, održavanje i sigurnosne aktivnosti, s ciljem zaštite kritičnih SAD-a sposobnosti".

"Naša je politika da ne možemo niti potvrditi niti zanijekati prisutnost ili odsutnost nuklearnog oružja na bilo kojoj općoj ili specifičnoj lokaciji, uključujući vježbe ili stvarne operacije", dodao je.

Nacionalni laboratorij Los Alamos je, međutim, u saopćenju poslanom e-poštom rekao samo da nema dodatnih informacija za ovu fotografiju.

Bombe B61 jedino su taktičko nuklearno oružje preostalo u američkom arsenalu. 100 je pohranjeno u Nizozemskoj, Belgiji, Njemačkoj, Italiji i Turskoj. Oni su u vlasništvu SAD, ali posade šest drugih NATO saveznika obučene su za njihovu ugradnju i upravljanje njima. U slučaju neprijateljske aktivnosti, prijenos oružja savezničkim avionima zahtijevao bi pristanak SAD-a, NATO-ove grupe za nuklearno planiranje i, da bi se poštovao dogovor, premijera Velike Britanije.

Takve operacije dijeljenja nuklearnog oružja provode se svake godine u NATO-ovoj vježbi Steadfast Noon, a posljednja je održana u novembru prošle godine.Poljska je također zatražila učešće u sporazumu nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Kako su navedene bombe zastarjele, Obamina administracija je razmišljala o njihovom povlačenju, ali je naišla na otpor nekih evropskih saveznika. Ideja je u potpunosti napuštena nakon što je Rusija zauzela Krim 2014. Umjesto toga, oružje je ažurirano i očekuje se da će nova verzija, B61-12, uskoro biti isporučena Evropi.