Tvrdi ukrajinska Strana
30

Da li je ovo Trumpov plan za mir u Ukrajini: Primirje do Uskrsa, konačni sporazum do 9. maja?

Piše: N. Ž.
Donald Trump je navodno već predstavio plan ukrajinskim zvaničnicima (Foto: Reuters)
Donald Trump je navodno već predstavio plan ukrajinskim zvaničnicima (Foto: Reuters)
Ukrajinski medij Strana objavio je grube planove koje, prema njihovim tvrdnjama, je administracija novog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa poslala diplomatama u Evropi, a koji predstavljaju obrise plana za okončanje rata u Ukrajini.

Ipak, kako to ističe i Strana, riječ je o "navodnim planovima", koje nisu mogli potvrditi. Prema njihovim tvrdnjama, plan je djelo Trumpovog specijalnog izaslanika za Rusiju i Ukrajinu Keitha Kelloga, koji je to proslijedio diplomatama u Evropskoj uniji, a oni zvaničnicima Ukrajine.

Sve počinje od telefonskog razgovora Trumpa i Putina

Kako je istaknuto u ovim navodnim planovima, prvo bi se trebao, početkom februara, desiti telefonski razgovor između Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina.

U zavisnosti od ishoda tog razgovora, plan nalaže da bi predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski ukinuo dekret kojim se zabranjuju pregovori s Putinom, a krajem februara ili početkom marta bi se održao sastanak ovog trojca. Planiran je ili zajednički sastanak, ili dva bilateralna sastanka.

Tokom ovog dijela pregovora, Trump bi se obavezao da neće zaustavljati vojnu pomoć koju Ukrajina dobija iz SAD-a.

Primirje bi, prema ovom navodnom planu, nastupilo 20. aprila, kada će nastupiti kršćanski Uskrs, a ovo je važan datum jer bi na isti dan bio i pravoslavni Vaskrs, zbog čega bi primirje poslalo i simboličnu poruku.

Nakon primirja i razmjene svih zatvorenika s obje strane, uslijedila bi "velika mirovna konferencija", koja bi do 9. maja, datuma koji se u Rusiji slavi kao "Dan pobjede nad fašizmom", trebala završiti sa mirovnim sporazumom između Rusije i Ukrajine.

Medijatori na konferenciji bi trebali biti SAD, Kina i "nekoliko evropskih zemalja", iako nije rečeno koje bi one trebale biti.

Što se tiče Ukrajine, oni bi trebali organizovati predsjedničke izbore do kraja augusta, dok bi parlamentarni i lokalni izbori bili organizovani do kraja oktobra.

Sedam tačaka kao baza mirovnih pregovora

U ovom navodnom planu Trumpove administracije je važno spomenuti i sedam tačaka koje bi bile osnova za pregovore tokom mirovne konferencije.

Prva je vezana za NATO, odnosno riječ je o zabrani članstva u NATO-u za Ukrajinu, i to bez zadanog vremenskog perioda. U prijašnjim planovima koji su izlazili u javnost, govorilo se o periodu od 20 godina, ali je ovim planom predviđeno da se na nivou Vijeća članica NATO-a donese odluka o zabrani pristupanja ove zemlje.

Nakon toga slijedi tačka vezana za članstvo Ukrajine u Evropskoj uniji. Prema planu, ova zemlja bi u EU ušla 2030. godine, a ovaj blok bi platio rekonstrukciju Ukrajine nakon okončanja rata.

Treća tačka vezana je za ukrajinsku vojsku, a po njoj bi SAD i dalje trenirao trupe ove zemlje, te se ne bi smanjio broj vojnika koji se značajno povećao tokom prethodne tri godine.

Što se tiče istočne Ukrajine, ona bi ostala pod kontrolom Rusije. Ukrajina bi morala odustati od pretenzija na ove teritorije, diplomatski i vojno, ali "ne bi priznala rusku kontrolu" nad svojim istočnim pokrajinama.

Pored toga, Ukrajina bi morala dopustiti strankama koje se zalažu za ruski jezik i "mirnu koegzistenciju" s Rusijom da učestvuje na izborima koji bi, kako se ističe u planu, bili organizovani krajem 2025. godine.

Šesta tačka odnosi se na sankcije Rusiji. Neke bi trebale biti ukinute odmah, a još jedan dio tokom određenog vremenskog perioda. Također, trebale bi biti ukinute sve restrikcije na prodaju ruskog prirodnog gasa Evropi, s tim da bi u prvom periodu dio novca kojeg bi plaćale evropske zemlje išao u rekonstrukciju Ukrajine.

Na kraju je ostala tačka vezana za mirovne misije. Ukrajinski predstavnici žele da određen broj trupa iz Evrope bude na terenu, dok su ruski separatisti protiv te ideje. Prema ovim navodnim planovima, ovo pitanje bi se riješilo tokom mirovne konferencije.

Podsjetimo, ovaj ukrajinski medij kaže da je riječ o neslužbenim planovima i da oni nisu potvrđeni, ali se veliki broj ovakvih ideja mogao čuti u izjavama Trumpovog tima, a posebno Kellogga, njegovog izaslanika za Rusiji i Ukrajinu.