Da li je siloviti upad Ukrajinaca u Kursk isplanirao NATO: Rusi tvrde da je sada sve očito
Uvjeren je da bez podrške Washingtona Kijev ne bi rizikovao invaziju na ruski teritorij.
Prema Patruševu, izjave Sjedinjenih Američkih Država da nisu učestvovale u napadu na područje Kurska nisu istinite. Izrazio je uvjerenje da "bez njihovog učešća i direktne podrške Kijev ne bi rizikovao ulazak na teritorij Rusije".
“Zemlje NATO-a upumpavaju Kijevu oružje, vojne instruktore, stalno dostavljaju obavještajne podatke i kontroliraju akcije neonacista. Operacija u regiji Kursk također je planirana uz učešće NATO-a i zapadnih specijalnih službi", rekao je Patrušev.
Dodao je kako je "ova kriminalna akcija uzrokovana predosjećajem skorog kolapsa neonacističkog kijevskog režima".
Ukrajina je ujutro 6. augusta započela napad na područje Kurska. Najprije je vojska granatirala pogranični grad Sudža, potom su ukrajinske snage uspjele ne samo ući na ruski teritorij, već i preuzeti kontrolu nad nizom naselja. I zasad, Ukrajinci još uvijek idu naprijed.
Od početka operacije, prema riječima komandanta Oružanih snaga Ukrajine Aleksandra Sirskog, ukrajinski su vojnici prodrli u Rusiju u dubinu od 35 kilometara i preuzeli kontrolu nad područjem od 1.150 kvadratnih kilometara i 82 naselja.
Ruski predsjednik Vladimir Putin nazvao je akcije ukrajinske vojske u regiji Kursk "provokacijom velikih razmjera" i obećao "dostojanstven odgovor Rusije".