Oružje masovnog uništenja
6

Da li korištenje termina "taktičko" normalizuje upotrebu nuklearnog oružja?

B.H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Američki predsjednik Joe Biden upozorio je prošle sedmice da je rizik od nuklearnog "Armagedona" sada najveći od Kubanske raketne krize dok Rusija i Sjeverna Koreja zveckaju oružjem pominjući upotrebu "taktičkog" nuklearnog oružja.

Takvo oružje je manje razorno od "strateškog" oružja dizajniranog za brisanje cijelih gradova. Ali analitičari su zabrinuti da ova priča o taktičkom oružju rizikuje normalizaciju oružja za masovno uništenje.

Nuklearno naoružane autoritarne države sve se više pozivaju na mogućnost upotrebe "taktičkog" nuklearnog oružja. Sjeverna Koreja je u ponedjeljak poručila da je simulirala "taktički" nuklearni napad na Južnu Koreju. Ruski predsjednik Vladimir Putin više je puta nagovijestio korištenje taktičkog nuklearnog oružja protiv Ukrajine dok Moskva trpi teške gubitke na bojnom polju.

"Sve do ovog ljeta ljudi su govorili o nuklearnom oružju bez da su tačno navodili o kojem se tipu radi, ali onda se sve češće počeo koristiti termin 'taktičko'", rekao je Jean-Marie Collin, glasnogovornik francuskog ogranka Međunarodne kampanje za ukidanje nuklearnog oružja.

Taktičko nuklearno oružje razlikuje se od poznatijeg "strateškog" oružja uglavnom zbog "tehničkih detalja".

"Dok nuklearni balistički projektil snažno pogađa sa svih strana - uključujući snagu eksplozije, toplinski udar, zračenje i elektromagnetske smetnje - taktičko nuklearno oružje nastoji 'maksimizirati udarni val dok minimalizira druge neželjene učinke'", rekao je Alexandre Vautravers, švicarski stručnjak za nuklearno naoružanje.

Taktičko nuklearno oružje promatra se kao preciznije i ograničenije u svojim učincima: "Eksplozija se odvija na tlu ili na vrlo maloj visini; cilj je uništiti infrastrukturu ili preciznu metu, a učinci mogu biti ograničeni na radijus od nekoliko stotina metara do nekoliko kilometara", objasnio je Vautravers.

Ali taktičko oružje još uvijek se smatra posljednjom utočištem na bojnom polju, za vojsku suočenu s prijetnjom koju konvencionalno oružje ne može neutralizirati ili metu koja je prevelika da bi je konvencionalni projektili pogodili.

Kao takvo, moglo bi se koristiti za uništavanje velike vojne baze ili kolone tenkova koji napreduju prema fronti.

Neki analitičari upozoravaju da ideja o nekom nuklearnom oružju kao manje katastrofalnom od drugog minimizira rizike i čini izglede za "ograničeno" nuklearno raspoređivanje podnošljivijim.

Sve veća javna upotreba termina "taktički" ima isključivo politički motiv, a to je legitimisati upotrebu nuklearnog oružja u sukobu.

"Termin proizvodi nesvjesnu pristranost tjerajući ljude da misle da postoji vrsta nuklearnog oružja koja je prihvatljivija od drugih jer bi njegova uporaba bila ograničena na vojne ciljeve", poručila je Jena Baldus ekspert za naoružanje pri institutu za mir u Franfkurtu.

Ovo je posebno opasan argument jer nastoji "uljuljkati" ljude da zaborave da je svo nuklearno oružje, bilo taktičko ili strateško, oružje za masovno uništenje.

Jean-Marie Collin glasnogovornik francuskog odjela Svjetske organizacije za ukidanje nuklearnog oružja upozorava: "Relativnu moć nuklearnog oružja ne treba podcijeniti"

“Vrijedi napomenuti da najveće konvencionalno oružje u američkom arsenalu, poznato kao MOAB (Massive Ordnance Air Blast Bomb), ima razornu moć jednaku 11 tona TNT-a, dok najmanje moćno od navodno 'taktičkog' ruskog nuklearnog oružja ima razorne snage od 300 tona TNT-a”, dodaje Collin.

Ruska fiksacija na taktičko nuklearno oružje rizikuje pokretanje nove utrke u naoružanju. Francuska trenutno ima samo strateško nuklearno oružje. SAD je u međuvremenu povukao svoj taktički arsenal u korist konvencionalnog oružja.

Ali ako Moskva nastavi pozivati se na prijetnju uporebe taktičkog nuklearnog oružja na bojnom polju u Europi, to bi moglo potaknuti druge nuklearne sile da pojačaju vlastite "taktičke" zalihe. I što je više oružja za masovno uništenje u opticaju, to je veći rizik da će ono na kraju biti upotrijebljeno.