Da li se pretjeruje: U Kini i morske životinje testiraju na koronavirus
Na društvenim mrežama objavljeni su videozapisi na kojima se vide kako ljudi, odjeveni u zaštitna odjela, uzimaju uzorke od riba i rakova. Za neke je to pokazatelj da se pretjeruje u politici "nula zaraženih koronavirusom".
Videos of pandemic medical workers giving live seafood PCR tests have gone viral on Chinese social media. pic.twitter.com/f185d056Xs
— South China Morning Post (@SCMPNews) August 18, 2022
Vlast Xiamena je zatražila od ribara da ulovljene morske životinje testiraju na koronavirus. Optužili su ribare da su od juna ove godine "ilegalnom trgovinom" i "ilegalnim kontaktima" u provinciji Fujian širili ovaj virus te da su time društvu prouzrokovali veliku štetu.
Viral on 🇨🇳 social media right now: Authorities in Xiamen (southern China) fear covid is entering country via fishermen…and their catch!
— Tish Sanghera Ahluwalia (@TishSanghera) August 18, 2022
Countless tests now being carried out on fish 🐟 pic.twitter.com/8qH527Hjz2
Profesor na Univerzitetu za biomedicinske nauke u Hong Kongu Dongyan Jin je izjavio za CNN da je testiranje morskih životinja uzaludno trošenje resursa. Poručio je da bi fokus trebao biti na ljudima, a ne na ribama. Govoreći o tome zašto smatra da je to uzaludno, napomenuo je da je malo izgledno da će riba biti pozitivna na virus te da će ga prenijeti na čovjeka. Prema njegovim riječima, ne postoji dokaz da se koronavirus može prenijeti sa ribe na čovjeka.
Kineski zvaničnici su ranije isticali da se koronavirus širio i zbog uvozne smrznute morske hrane. Međutim, u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) od početka pandemije ukazuju da ne postoje dokazi da se virus može prenijeti sa ambalaže te hrane ili sa same hrane.
U Centru za dobrobit i zdravlje životinja Univerziteta Hong Kong su početkom ove godine naglasili da je rizik prijenosa virusa sa životinje na čovjeka zanemarljiv. Postoje i navodi da se stoka, voće, pa čak i usjevi testiraju na koronavirus, prenosi CNN.