Da li se sprema nova intifada: Palestinska omladina uzima oružje u ruke
"Oni nisu bili članovi 'Al-Qassama' do tog trenutka. Imali su normalan život. Ovo je bilo nešto osobno", rekao je Wael Avdat, otac Ibrahima i Rafata, dvojice članova grupe, koristeći naziv oružanog krila Hamasa.
Otuđenje
Njihova priča ilustrira složenu mješavinu spontanog djelovanja i povezanosti između uspostavljenih frakcija i novih grupa tijekom valova nasilja na okupiranoj Zapadnoj obali koji je potakao strahove od nove palestinske intifade koja će uslijediti nakon ustanaka 1980-ih i ranih 2000-ih.
Otuđena od zvaničnog palestinskog vodstva i odgojena u doba društvenih medija, nova generacija Palestinaca formirala je mnoštvo militantnih skupina, od Lavljeg brloga sa sjedištem u Nablusu do Brigade Jenin. Često sa samo nekoliko boraca, militantne grupe koje su se pojavile duž Zapadne obale tokom prošle godine imaju samo labave veze s frakcijama kao što su Hamas, Fatah ili Islamski džihad.
Uz strogi nadzor koji onemogućuje normalno djelovanje na Zapadnoj obali, Hamas, koji upravlja blokiranim pojasom Gaze, oslanja se na fleksibilnije i neformalnije mreže kako bi izbjegao otkrivanje, rekla su Reutersu dvojica dužnosnika Hamasa, govoreći pod uslovom anonimnosti iz straha od izraelske odmazde.
Kadrovi Hamasa u Jerihonu, inače mirnom gradu popularnom kao izletište za vikend u blizini Mrtvog mora, kazali su za Reuters da pokret nije znao za ćeliju nakon napada na restoran, ali su poručili da bi ih "svaka frakcija rado proglasila članovima" .
Nekoliko dana nakon napada, koji je propao mladi u grupi ubijeni su u izraelskom napadu.
"Svi znakovi govore da intifada dolazi. Postoji nova generacija ljudi koji vjeruju da je jedino rješenje oružana borba", rekao je član Hamasa, koji je odbio biti imenovan zbog straha od izraelske odmazde.
Utjecaj društvenih medija
Proširili su se spontani ogranci uspostavljenih frakcija, kao što je ranije nepoznati bataljon "Aqabat Jabr", koji su formirali braća Avdat i njihovi prijatelji.
"Danas imamo novu generaciju koja je svjesna otpora i ovo je generacija koja poznaje brutalnost okupacije", rekao je maskirani mladi borac na skupu u Jeninu ovog mjeseca, s trakom "Al-Qassama" oko glave.
"Ta se generacija ne boji hapšenja, ranjavanja ili mučeništva. Ne boji se ničega", rekao je za Reuters.
Palestinian gunmen take part in a memorial service, in #Jenin refugee camp the Israeli-occupied West Bank, March 3, 2023. REUTERS/Raneen Sawafta #جنين #مخيم_جنين #كتيبة_جنين #حماس #سرايا_القدس #سرايا #شهداء_الأقصى #قسام pic.twitter.com/VjOUCES4NB
— Raneen Sawafta رنين صوافطه (@raneensawafta) March 14, 2023
"Broj boraca se stalno povećava i neprijatelj mora znati da nasilje nad našim ljudima i našim logorima povećava njihov broj, a ne smanjuje", rekao je maskirani napadač iz brigade "Jenin".
Tokom prošle godine, izraelske snage izvodile su gotovo svakodnevne racije na Zapadnoj obali u sklopu akcija slamanja koja su pokrenute nakon smrtonosnog napada na Izrael.
Više od 200 Palestinaca, uključujući militante i civile, ubijeno je, oko 80 samo ove godine, dok je preko 40 Izraelaca i stranih državljana ubijeno u napadima Palestinaca u Izraelu, na Zapadnoj obali ili oko Jeruzalema.
Kako se približava sveti mjesec Ramazan i jevrejska Pasha, raste strah od novog nasilja, s poplavom oružja koje se krijumčari iz Sirije, Libana, Iraka, Jordana i samog Izraela, kažu palestinski i izraelski dužnosnici.
"Ono je pravo oružje, to su M16, kalašnjikovi, to su pištolji, to je streljivo, to nije oružje koje možete napraviti kod kuće, to je oružje koje kupuju zemlje", rekao je visoki izraelski oficir koji je razgovarao s Reutersom uz uslov da da se njegovo ime ne spominje.
Osim toga, oficir je rekao da nova generacija militanata učinkovito koristi društvene medije za mobilizaciju.
"Imamo najubojitije oružje koje postoji, o kojem niko ne govori, a to je telefon, tako da na društvenim mrežama stvari vrlo lako prelaze iz ruke u ruku preko TikToka i drugih mreža", istakao je.