Autentičnost se utvrđuje
13

Da li su Emirati na strani Rusije? Dokumenti iz SAD-a otvorili brojna pitanja

S. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
U američkim dokumentima koji su nedavno procurili u javnost spominju se odnosi Ujedinjenih Arapskih Emirata i Rusije kao negativni za interese Sjedinjene Američke Države.

Prema informacijama iz dokumenta američki špijuni uhvatili su ruske obavještajce kako se hvale da su uvjerili UAE "da rade zajedno protiv američkih i britanskih obavještajnih agencija".

Američki zvaničnici odbili su da komentarišu dokument koji je nosio poznate strogo poverljive oznake i koji je pogledao The Associated Press. Vlada Emirata u ponedjeljak je odbacila svaku optužbu da su UAE produbili veze s ruskim obavještajnim službama kao "kategorički lažne".

Ali SAD ima sve veću zabrinutost da UAE dozvoljavaju Rusiji i Rusima da osujeti sankcije uvedene zbog invazije Ukrajine.

Dokument uključuje stavku u kojoj se citira istraživanje od 9. marta pod naslovom: "Rusija/UAE: Produbljivanje obavještajnog odnosa". Američki zvaničnici su odbili da potvrde autentičnost dokumenta, što AP nije mogao samostalno da uradi. Međutim, to je ličilo na druge dokumente objavljene u sklopu nedavnog curenja informacija.

Ministarstvo pravde otvorilo je istragu o mogućem objavljivanju dokumenata Pentagona koji su objavljeni na nekoliko društvenih mreža. Čini se da detaljno navode pomoć SAD-a i NATO-a Ukrajini i procjene američkih obavještajnih službi u vezi sa američkim saveznicima koji bi mogli zategnuti veze s tim zemljama.

Neki od dokumenata su možda izmijenjeni ili korišteni kao dio kampanje dezinformacija, rekli su američki zvaničnici. Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby u ponedjeljak je pozvao na oprez, "jer znamo da su barem u nekim slučajevima te informacije lažirane".

"Sredinom januara, zvaničnici FSB-a su tvrdili da su zvaničnici bezbjednosnih službi UAE i Rusija pristali da rade zajedno protiv američkih i britanskih obaveštajnih agencija", navodi se u dokumentu.

"UAE vjerovatno gledaju na angažman s ruskim obavještajnim službama kao na priliku za jačanje rastućih veza između Abu Dabija i Moskve", dodaje se.

Nije jasno da li je postojao bilo kakav takav sporazum kako je opisano u dokumentu UAE-Rusija. Ali, američki zvaničnici sve češće govore o jačanju odnosa između UAE i Rusije.

Zvaničnik američkog ministarstva finansija, pomoćnica sekretara Elizabeth Rosenberg, u martu je izdvojila UAE kao "zemlju u fokusu". Ona je rekla da tamošnje kompanije pomažu Rusiji da izbjegne međunarodne sankcije kako bi nabavila više od 5 miliona američkih poluvodiča i drugih dijelova pod kontrolom izvoza, uključujući komponente koje se koriste na bojnom polju.

Američki obavještajni zvaničnici posljednjih godina ukazivali su na moguće veze između UAE i Wagner grupe, ruske paravojne grupe blisko povezane s Kremljom i aktivne u Ukrajini i nekoliko afričkih zemalja. Godine 2020. Američka odbrambena obavještajna agencija procijenila je "da bi Ujedinjeni Arapski Emirati mogli obezbijediti određena sredstva za operacije grupe".

Andreas Krieg, vanredni profesor na King's Collegeu u Londonu, u ponedjeljak je nazvao UAE "najvažnijim strateškim partnerom Rusije i na Bliskom istoku i u Africi".

Šef ruske Vanjske obavještajne službe Sergej Nariškin održao je opsežne sastanke sa čelnicima UAE u Dubaiju 2020.

Rusija i UAE dijele slične stavove u nekim ključnim sukobima na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi, a dolazak Rusa u UAE otkako je Rusija započela svoj rat u Ukrajini također je ojačao veze između njih dvoje, rekao je Kristian Ulrichsen, stručnjak za Bliski istok na Baker institutu Univerziteta Rice.

Ali referenca na udruživanje protiv američkih i britanskih obavještajnih agencija je iznenađujuća, rekao je Ulrichsen.