Desetine hiljada Gruzijaca protestvovalo na ulicama zbog pobjede proruske stranke na izborima
Hiljade Gruzijaca izašlo je u ponedjeljak na ulice da protestira protiv pobjede vladajuće stranke "Gruzijski san" na parlamentarnim izborima koju je prozapadna opozicija proglasila "ukradenom", dok je gruzijska predsjednica navela da je glasanje namješteno korištenjem "sofisticiranih" metoda koje je povezala s Rusijom.
Kavkaska zemlja potresena masovnim protestima ranije ove godine uronila je u političku neizvjesnost od subotnjeg glasanja, a Brisel, Washington, Pariz i Berlin osudili su "neregularnosti".
Prema skoro potpunim rezultatima koje je objavila izborna komisija, vladajuća partija Gruzijski san osvojila je 53,92 posto glasova, u poređenju sa 37,78 posto koliko je prikupila unija četiri prozapadna opoziciona saveza.
Opozicija je mjesecima optuživala Gruzijski san da odvraća Tbilisi od njegovog cilja pridruživanja Evropskoj uniji i vraća se u rusku orbitu.
Oko 20.000 ljudi okupilo se u ponedjeljak navečer ispred glavne zgrade parlamenta u centru Tbilisija nakon što je opozicija pozvala na proteste.
Predsjednica Gruzije je ranije nazvala rezultate izbora "nelegitimnim", navodeći "rusku specijalnu operaciju" za miješanje u izbore. Takvu tvrdnju je Kremlj brzo odbacio, čiji je portparol Dmitrij Peskov rekao da "nije bilo intervencije".
Prkoseći zabrinutosti EU zbog glasanja, mađarski premijer Viktor Orban i sadašnji predsjedavajući po principu rotacije u bloku i najbliži saradnik Kremlja u EU, stigao je u ponedjeljak u dvodnevnu posjetu Tbilisiju.
Ministri iz 13 zemalja Evropske unije osudili su "kršenje međunarodnih normi" na osporavanim izborima, označivši ih "nespojivima sa standardima koji se očekuju od kandidata" za EU.
Rekli su i da "kritiziraju" Orbanovu "preuranjenu posjetu Gruziji" u znak podrške vladi.
Gruzijski premijer Irakli Kobakhidze u ponedjeljak je insistirao da članstvo u EU ostaje "glavni prioritet" njegove stranke i rekao da očekuje "resetovanje" odnosa s Briselom.
Najavljeni rezultat dao je Gruzijskom snu 89 mjesta u 150-članom parlamentu - dovoljno da vlada, ali bez supervećine koju je tražio da donese ustavnu zabranu svim glavnim opozicionim strankama.
Opozicija je odbila da prizna poraz stranci koju optužuje za prokremljanski autoritarizam.