Detalji sporazuma o primirju između Izraela i Hezbolaha: Libanska vojska ne zna kako ga provesti
Vrlo malo informacija je dato u zvaničnim obraćanjima. SAD i Francuska su, u zajedničkoj izjavi, navele da bi sporazum prekinuo borbe u Libanu i "osigurao Izrael od prijetnje Hezbolaha i drugih terorističkih organizacija". Biden je tokom obraćanja također rekao i da bi prekid vatre trebao biti trajan.
Prema uslovima primirja, Hezbolah će u roku od 60 dana ukloniti svoje borce i oružje iz područja kod Plave linije - nezvanične granice između Libana i Izraela koju čini rijeka Litani, dužine oko 30 kilometara.
Borce Hezbolaha bi u tom području zamijenile snage libanske vojske, koja treba osigurati da vojna infrastruktura i oružje budu uklonjeni i bez mogućnosti obnove na tom prostoru. Njih bi bilo ukupno 5.000, međutim ostaje otvoreno pitanje na koji način bi oni sprovodili primirje i da li bi se u slučaju ponovnih sukoba suprotstavili Hezbolahu.
Libanska vojska je također kazala da nemaju resurse, novac, ljudstvo i opremu koja bi mogla ispuniti obaveze iz sporazuma. Zbog toga se očekuje i doprinos međunarodnih saveznika Libana. Mnogi smatraju i da je Hezbolah oslabljen, što ostavlja prostor libanskoj vladi da uspostave vlast na kompletnoj teritoriji države.
Tokom istih tih 60 dana, Izrael bi trebao postepeno povlačiti preostale snage i civile, što bi omogućilo civila s obje strane granice da se vrate domovima.
Novi sporazum uglavnom prati rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a 1701, kojom je okončan rat između Izraela i Hezbolaha 2006. godine. Međutim, obje strane priznaju da su prekršile tu rezoluciju, prisustvom vojnika u pograničnom području.
Sporazum je stupio na snagu danas u 4:00 ujutru.