Direktor WHO-a sagorijevanje fosilnih goriva uporedio sa pušenjem cigareta
Tedros je svoj govor na klimatskom samitu započeo pričom o njegovoj posjeti Tuvaluu.
"Tokom moje posjete Tuvaluu 2019. godine, imao sam privilegiju da upoznam izvanrednog mladića po imenu Falu. Podijelio je sa mnom razgovore koje je vodio sa svojim prijateljima o potencijalnom potonuću Tuvalua i neizvjesnoj budućnosti. Neki od njegovih prijatelja razmišljali su da odu u slučaju da potone. Bili su konkretni: traženje utočišta na Fidžiju. Dok drugi izražavaju spremnost da ostanu, ovo govore djeca od 10 ili 11 godina.
“Faluove riječi su me duboko uticale, služeći kao dirljiv podsjetnik na izazove s kojima se djeca suočavaju na Pacifiku. Brinu se za opstanak svog doma na otoku zbog emisija koje proizvode daleke nacije. Ova realnost visi na njihovim plećima", priča direktor WHO-a.
Naglašava i da je pitanje fosilnih goriva najbitnije kod pitanja klimatskih promjena i njenih potencijalnih rješenja.
"Rješavanje klimatskih promjena zahtijeva rješavanje uloge fosilnih goriva, baš kao što se ne možemo pozabaviti rakom pluća bez rješavanja utjecaja duhana",pojašnjava Tedros te nastavlja:
"Bez rješavanja 75 posto emisija, postizanje cilja da se ostane na 1,5 stepeni predindustrijskih nivoa se neće dogoditi. To se neće dogoditi. Diskutovati o istom pitanju - što je očigledno - i boriti se protiv njega iznova i iznova znači da ostajemo na istom mjestu. Ovo mora prestati. Nauka je tu, dokazi su jasni. Znamo problem i znamo rješenje. Rešenje je također jasno" poručio je Tedros.
Istakao je, također, da WHO nudi punu podršku sporazumu o neširenju fosilnih goriva.
"Ciljevi navedeni u predloženom sporazumu su jasni, zasnovani na dokazima i pravični. Imali smo dužnost obraćati se domovima djece poput Falua. Molim vas, dozvolimo im da budu djeca", zaključio je Tedros u svom obraćanju na COP-u 28, piše Guardian.