Direktorica ICMP-a uoči Međunarodnog dana nestalih: Prestanite s dvostrukim aršinima
"Države imaju zakonsku odgovornost provoditi istragu u vezi sa slučajevima nestalih osoba, a njihova je odgovornost i osigurati pravo porodica nestalih na pravdu, istinu i reparacije. Ta su prava neupitna i ni u kom slučaju ne ovise o visini prihoda, nacionalnosti, boji kože, rodu, etničkoj ili religijskoj pripadnosti nestalih osoba i njihovih porodica. Ta prava imaju siromašni, kao i bogati; manjine, kao i većine. To su prava i žena i muškaraca", napisala je gospođa Bomberger u komentaru koj je danas objavljen u European Obesrveru.
"S ogromnim brojem nestalih širom svijeta - u zemljama poput Sirije, Iraka, Kolumbije, Meksika i s opasnim migrantskim rutama u Centralnoj Americi, Južnoj Aziji i Sredozemlju, pronalaženje nestalih može se činiti nesavladivim zadatkom. Ali nije tako. To je pitanje koje se može riješiti sistematskim procesom koji okuplja sve relevantne učesnike, u kome se primjenjuje forenzička nauka i savremena informatika i koji je čvrsto utemeljen na vladavini zakona,” rekla je ona.
ICMP-ovo iskustvo iz bivših jugoslovenskih republika gdje je pronađeno i identifikovano više od 70 procenata ukupnog broja nestalih u sukobima iz 1990-ih pokazuje šta je sve moguće uraditi kada svi akteri rade zajedno, kazala je Bomberger.
U video poruci koju je, uz finansijsku podršku Ujedinjenog Kraljevstva, ICMP pripremio povodom obilježavanja Dana nestalih, predstavnici domaćih institucija iz zemalja zapadnog Balkana nadležni za rješavanje pitanja osoba nestalih u sukobima iz 1990-ih na području bivše Jugoslavije i udruženja porodica nestalih iz regije, ponovili su svoju odlučnost da se pronađu nestale osobe za kojima se još uvijek traga.
"Rješavanje pitanja nestalih doprinosi privrednom napretku, poboljšanju sigurnosti i stvaranju istinskog mira u regiji", kazala je u video poruci Semina Alekić, predstavnica Regionalne koordinacije udruženja porodica nestalih osoba s područja bivše Jugoslavije.
U drugoj video poruci koju je ICMP pripremio povodom 30. augusta, javnosti su se obratili predstavnici kolumbijskih organizacija civilnog društva, koji su dio nastojanja da se pronađe i identifikuje 120.000 nestalih - što je zvanična procjena broja osoba nestalih u sukobima ili usljed drugih uzroka.
Govornici koji predstavljaju organizacije civilnog društva i udruženja porodica pozvali su na zaustavljanje nestanaka i na preuzimanje odgovornosti za ogroman broj neriješenih slučajeva.
“Porodice nestalih imaju pravo znati istinu o tome šta se dogodilo njihovim bližnjim. Država mora osigurati pravo na istinu, pravdu, reparacije i neponavljanje nestanaka”, kazala je u video poruci Martha Burbano iz civilne organizacije Koroporacija za regionalni razvoj.
ICMP je izdao izvještaj koji mapira postignuća i izazove s kojima se suočava više od 100 udruženja porodica nestalih u Kolumbiji i druge organizacije civilnog društva koje rade na rješavanju pitanja nestalih u Kolumbiji.
Izvještaj, prvi te vrste, ističe ključnu ulogu civilnog društva, kroz njihove napore da država ispuni obavezu pronalaženja i identifikacije svih nestalih osoba bez obzira na period ili okolnosti njihovog nestanka i da osigura prava porodica nestalih.
U još jednom videu koji je objavljen ove sedmice porodice nestalih iz BiH pozivaju porodice nestalih iz Sirije da istraju u svojoj borbi za pravdu. “Molim sve sirijske porodice da ne odustaju,” rekla je Munira Subašić, predsjednica udruženja Majke Srebrenice.