Dok Trump udara po USAID-u, Kina preuzima njihovo mjesto: Spremni "upadaju" da zamijene projekte

"Djeca su budućnost zemlje i nacije", rekao je kineski ambasador u Kambodži Wang Wenbin na događaju, stojeći pored ministra zdravstva te zemlje i zvaničnika UNICEF-a. "Zajedno bismo trebali brinuti o zdravom rastu djece."
Iako kineska najava nije uključivala preciznu finansijsku cifru, kineski novac suštinski finansira iste tipove inicijativa i razvojnih ciljeva kao i programi koji su ukinuti u sklopu demontiranja USAID-a tokom administracije Donalda Trumpa, prema navodima dvije osobe upoznate s američkim projektima, koje nisu bile ovlaštene da javno govore.
Kako piše Bloomberg oba projekta su bila fokusirana na "inkluzivno obrazovanje" i "najugroženiju djecu", prema saopćenjima za javnost i dokumentima o nabavkama. Obezbjeđivali su školski pribor, sredstva za pranje ruku i poboljšavali uslove za "ranjive" porodice i domaćinstva, novorođenčad i djecu s invaliditetom, navode izvori.
Cijena američkih programa iznosila je 40 miliona dolara - što je malo u poređenju sa 27,7 milijardi dolara ušteđenih ukidanjem hiljada ugovora o pomoći, kako je ove sedmice saopštila Trumpova administracija. Međutim, za Kambodžu, čiji je nacionalni BDP otprilike jednak onome u Vermontu, to je bio značajan iznos, a zamjena izgubljenih stranih sredstava postala je prioritet.
State Department, koji nadzire USAID i koji bi sada mogao apsorbirati cijelu agenciju, saopštio je da SAD finansira programe pomoći koji čine Amerikance bogatijima i sigurnijima. Istovremeno, navedeno je da su Sjedinjene Američke Države ostvarile "značajan napredak" u investiranju u razvoj Kambodže tokom posljednjih 30 godina, "blisko sarađujući" s vladom.
"Uprkos promjenama u američkom pristupu stranoj pomoći, nadamo se da će se naš odnos s Kambodžom produktivno razvijati dok činimo Ameriku sigurnijom, snažnijom i prosperitetnijom", dodao je State Department u saopćenju.
Ugovori su ukinuti 26. februara nakon što su predsjednik Donald Trump i savjetnik Elon Musk pokrenuli sveobuhvatnu reformu američke vanjske pomoći, uključujući demontiranje USAID-a.
Iako je ovo samo jedan primjer, on potvrđuje strahove koje su izrazili demokratski i neki republikanski zakonodavci, zagovornici pomoći i bivši američki zvaničnici: smanjenjem strane pomoći, Trump Kini daje jednostavnu priliku da popuni vakuum i stekne prednost u mekoj moći u zemljama gdje globalni suparnici nastoje povećati svoj uticaj.
To je posebno važno u Kambodži, gdje su SAD potrošile oko milijardu dolara od 1990-ih. Washington se dugo borio s Kinom za uticaj u jugoistočnoj Aziji, a posebno u Kambodži. Administracija Joea Bidena posljednje četiri godine izražavala je zabrinutost zbog kineskog vojnog uticaja u pomorskoj bazi Ream.
Međutim, u posljednje vrijeme SAD su krenule u jačanje odbrambenih veza s vladom u Phnom Penhu, koja je krajem prošle godine prvi put odobrila pristup američkom ratnom brodu u toj luci.
Diplomatski poklon
"Ovo je diplomatski poklon za Kinu", rekao je Charles Kenny, viši saradnik u Centru za globalni razvoj. "U svakoj zemlji gdje USAID pretrpi ozbiljne rezove, ako Kina uloži mali iznos u zdravstveni i obrazovni projekat i kaže: 'Pogledajte, pojačavamo svoje prisustvo', to za njih postaje dobra reklama. I siguran sam da su dovoljno pametni da to iskoriste."
Otkako je Trumpova administracija krenula s gašenjem USAID-a, otkazivanjem većine ugovora o stranoj pomoći i otpuštanjem ili slanjem zaposlenika na prinudni odmor, američki zakonodavci, stručnjaci za razvoj i nacionalnu sigurnost isticali su geopolitičke rizike smanjenja američke strane pomoći u zemljama u razvoju.
Mnogi od njih su upozorili da bi Kina mogla iskoristiti situaciju, dodatno jačajući uticaj u zemljama u razvoju nakon što je godinama privlačila zvaničnike u Africi, Aziji i Južnoj Americi s desetinama milijardi dolara zajmova, uglavnom kroz inicijativu "Pojas i put".
I upravo se to događa. Kina je već najavila finansiranje programa deminiranja u Kambodži, koji je SAD prethodno ukinuo, a kasnije ponovo uspostavio. U martu, Peking je također najavio projekat ranog razvoja djece u Ruandi, gdje je USAID nedavno smanjio ugovore. Također, kineski zvaničnici su navodno ponudili da popune finansijske praznine u Nepalu, zemlji smještenoj između Indije i Kine.
Will Parks, predstavnik UNICEF-a u Kambodži, izjavio je da su organizacija i kambodžanska vlada 2024. godine potpisali partnerstvo s Kinom, zasnovano na prijedlogu iz 2022. godine. Projekat je pokrenut ovog mjeseca i "dopunjuje" finansiranje iz drugih zemalja, rekao je Parks.
"Kambodža je postigla ogroman napredak za djecu u posljednjoj deceniji", kazao je. "Ali dalja smanjenja budžeta za pomoć mogla bi ugroziti ove teško stečene uspjehe."
Kambodžanska vlada jasno je povezala ove događaje.
"Vlada Kambodže sarađuje s mnogim partnerima i nikada se ne oslanjamo isključivo na jednog partnera", rekao je glasnogovornik vlade Pen Bona putem poruke. "Dakle, ako se jedan partner povuče, tražimo drugog da ga zamijeni."
Kina "će nastaviti pružati pomoć ekonomskom i društvenom razvoju" Kambodže "u okviru saradnje Juga sa Jugom", navelo je kinesko Ministarstvo vanjskih poslova u saopštenju.
"Kineska politika pomoći ostaje dosljedna i jasna", nastavljeno je u saopštenju. "Kina ostaje pri principima neintervencije, bez političkih uslovljavanja i bez davanja praznih obećanja."
Na zatvorenoj sjednici Kongresa ovog mjeseca, Trumpov imenovanik Pete Marocco, koji je vodio napad na USAID, upitan je o projektima u Kambodži i vremenskom poklapanju kineske reakcije, prema jednom izvoru upoznatom s diskusijom. Marocco je odbacio zabrinutosti o rastućem kineskom uticaju.
Dok Trumpov tim tvrdi da otkazani projekti nisu donosili korist Amerikancima, Diana Putman, bivša vršiteljica dužnosti pomoćnice administratora USAID-a za Afriku, istakla je da milijarde dolara pomoći donose američkim ambasadorima ključnu prednost.
"Njihova poluga moći i sposobnost utjecaja na vanjsku politiku u nekoj zemlji temelji se na novcu koji donose, a u zemljama Globalnog juga taj novac uglavnom dolazi od USAID-a", rekla je Putman.