Dok tursko-izraelska trgovina raste, Erdogan obećava antiizraelsku politiku
Dok se Erdogan ranije fokusirao na diplomatske kanale kako bi izrazio svoje neslaganje s izraelskom okupacijom, ovaj posljednji pokušaj signalizira pomak prema opipljivim ekonomskim posljedicama.
Odluka znači da Turska više neće subvencionirati trgovinu i da će povući podršku za poduzeća uključena u operacije s Izraelom. Turski poduzetnici sada su navodno upozoreni da će im biti uskraćene državne subvencije ako se odluče upustiti u trgovinu s Izraelom.
Za Izrael je Turska a 13. mjesto na popisu izvoza u 2023. uprkos agresiji na Gazu koja je u toku. Trgovina između dvije zemlje procijenjena je na 5,42 milijarde dolara, izvijestio je JPost, rekavši da Izrael čini oko 2,1 posto ukupnog turskog izvoza, iako to predstavlja primjetno smanjenje u odnosu na 7 milijardi dolara vrijednog izvoza 2022. godine.
Suprotno Erdoganovoj politici usmjerenoj protiv Izraela, službeni podaci turskog ministarstva prometa otkrivaju iznenađujući porast pomorskih aktivnosti između dviju strana.
Od početka izraelske invazije na Gazu 7. oktobra, Turska je poslala 701 brod u Izrael, u prosjeku oko osam brodova dnevno. Od njih, 480 ih je slijedilo tursko-izraelsku rutu, dok se preostalih 221 zaustavilo u Turskoj na putu do luka Haifa ili "Ashdod".
Erdogan ne popušta američkom pritisku
Ovo je uslijedilo nakon što su se pojavile informacije u decembru da je uprkos pritisku SAD-a Erdogan odbio prekinuti historijske veze Ankare s Hamasom.
"Duboku" zabrinutost Washingtona zbog odnosa Turske i Hamasa Ankari je prenio Brian Nelson, sekretar američkog ministarstva finansija za terorizam i finansijsku obavještajnu službu, koji je pak priznao da nije otkriven nikakav prijenos novca između Turske i Hamasa.
Međutim, ranije je govorio da je Turska Hamasu omogućila dobivanje finansiranja i sada bi trebala prisiliti lokalno zakonodavstvo da nametne ograničenja na takve transfere.
Kao odgovor na to, Erdoganov ured je objavio primjedbe podsjećajući Washington da Ankara ne smatra Hamas "terorističkom organizacijom".
"Prije svega, Hamas je realnost Palestine, tamo je politička stranka i u izbore je ušao kao političku stranku i pobijedio. Našu vanjsku politiku oblikujemo u Ankari i oblikujemo je samo u skladu s interesima Turske i očekivanjima našeg naroda", objavili su tada.
Tada se oglasio i Erdogan koji je direktno prozvao izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
"Siguran sam da naši sugovornici cijene dosljedne i uravnotežene vanjskopolitičke korake Turske u ovakvim humanitarnim krizama i sukobima. Naše očekivanje da će ti počinitelji genocida, ti koljači Gaze koji su uhvaćeni na djelu, posebno Netanyahu, dobit će pravednu kaznu", kazao je tada Erdogan.