Nakon dvije sedmice provedene u Gazi, Gilbert je u Norveškoj dočekan kao heroj. On je u Gazi radio sa palestinskim medicinskim osobljem, gdje je spašavao živote stotina civila i pomagao povrijeđenim u izraelskim napadima na Gazu.
Gilbert je situaciju u Gazi opisao kao ekstremnu i brutalnu. U izjavi za norvešku državnu televiziju NRK je rekao da je bolnica Shifa prenatrpana i da u njoj vlada ekstremna situacija.
"Bili smo u kontaktu s bolnicom prije nego smo sletjeli. Oni još uvijek nisu evakuisali pacijente. Situacija je veoma ozbiljna. Ljudi umiru zbog loših uvjeta i nedostatka liječničke pomoći", rekao je Gilbert.
Naime, i 2009. godine je, također, radio tokom sukoba u Gazi, ali tvrdi da se ovog puta radi o krvavijem sukobu.
"Izrael je još nemilosrdniji. Granate padaju sistematski na naseljena područja. Njihove snage ubijaju čitave porodice i bombarduju bolnice. U izraelskim napadima je uništeno oko 20 posto bolničkih kapaciteta u Gazi. Oni napadaju i ambulantna kola, a pacijenti bivaju ubijeni na putu do bolnice. Ovo je mnogo nemilosrdniji. ciničniji i krvaviji napad", dodao je norveški doktor.
Gilbert je kazao da se u Gazi ne radi o sukobu između Izraela i Hamasas, nego je to zapravo napad na palestinski narod. Uprkos tome, medicinske sestre i doktori ne žele odustati.
"Bez obzira koju politiku podržavaju, ovo je zapravo borba naroda protiv okupatorske sile", naveo je Gilbert.
Norveški ljekar je postao poznat u javnosti nakon što je obavio porođaj Palestinke pod "kišom granata". Ona je na svijet donijela četvorke.