Korona i fake news
52

Dokumenti EU tvrde da Rusija koristi koronavirus za širenje straha u zapadnim zemljama, Kremlj negira

R. D.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Rusija provodi dezinformacijsku kampanju u zapadnim zemljama osmišljenu za sijanje razdora i zabrinutost zbog širenja koronavirusa, objavila je Evropska unija (EU).

Kako piše Reuters, Kremlj je u srijedu negirao optužbe, rekavši da su neosnovane i da nemaju veze sa zdravim razumom.

U dokumentu EU navedeno je da ruska kampanja, gurajući lažne vijesti na internetu na engleskom, španskom, italijanskom, njemačkom i francuskom jeziku, koristi kontradiktorne, zbunjujuće i zlonamjerne vijesti da bi EU otežalo komuniciranje o svom odgovoru na pandemiju.

"U toku je značajna dezinformacijska kampanja ruskih državnih medija i prokremljskih izdanja u vezi s koronavirusom", piše u internom dokumentu od devet stranica notiranom 16. marta, koristeći naziv bolesti koja može biti uzrokovana koronavirusom.

"Opći cilj dezinformacija Kremlja je pogoršati javnozdravstvenu krizu u zapadnim zemljama ... u skladu sa širem strategije Kremlja za pokušaj potkopavanja evropskih društava", piše u dokumentu koji je napisan u Evropskoj službi za vanjske poslove.

Baza podataka EU zabilježila je gotovo 80 slučajeva dezinformacija o koronavirusu od 22. januara, navodi se, napominjući ruske napore na pojačavanju iranskih optužbi putem interneta, navodeći bez dokaza da je koronavirus bio biološko oružje u SAD-u.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov ukazao je na, kako je rekao, nedostatak konkretnog primjera ili povezanosti s dokumentima EU.

"Opet govorimo o nekim neutemeljenim tvrdnjama koje su u trenutnoj situaciji vjerovatno rezultat antiruske opsesije", rekao je Peskov.

U dokumentu EU navedeni su primjeri iz Litve u Ukrajini, uključujući lažne tvrdnje da je američki vojnik raspoređen u Litvu bio zaražen i hospitaliziran.

U njemu je rečeno da je na društvenim mrežama španski RT, medij podržan ruskim javnim sredstvima, bio 12. najpopularniji izvor vijesti o koronavirusu od januara do sredine marta, na temelju količine vijesti koje se dijele na društvenim mrežama.