Tusk je saopćio da je finansijski program već spreman i da obuhvata "ozbiljne reforme i finansijsku podršku".
On je rekao na konferenciji za novinare da će ministri finansija eurozone početi hitne razgovore o privremenom finansiranju Grčke. Atina mora da otplati preko sedam miilijardi eura duga Evropskoj centralnoj banci u julu i avgustu, prije nego što bude mogla da dobije nova sredstva.
Tusk je izjavio da će ovaj sporazum morati da dobije potvrdu u nekoliko evropskih parlamenata, uključujući skupštinu Grčke.
Predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker saopštio je da neće biti izlaska Grčke iz eurozone i izrazio uvjerenje da će grčki parlament potvrditi dogovor.
"Rekao sam prije referenduma da će situacija biti gora poslije referenduma i zaista je tako. Ovo je kompromis, nema pobjednika i gubitnika", rekao je Juncker.
Odmah poslije objavljivanja ovih informacija, akcije na evropskim berzama su ojačale.
Predsjednik evrogrupe Jeroen Dijsselbloem rekao je da grčki parlament odmah mora da počne proceduru usvajanja zakona i primjenu mjera dogovorenih u Briselu.
On je izjavio na konferenciji za novinare da će 50 milijardi eura dobijenih od grčke imovine biti prebačeno u novi fond za rekapitalizaciju grčkih banaka. Taj fond biće smješten u Atini, a ne u Luksemburgu, kako je prvobitno bilo planirano.
Zvaničnici EU izjavili su da je grčki premijer Alexis Tsiipras prihvatio kompromisni prijedlog za koji se zalagala Njemačka o prodaji grčke imovine radi otplaćivanja dugova. Detalji sporazuma za sada nisu poznati.
Tsipras je odustao i od protivljenja ulozi Međunarodnog monetarnog fonda u predviđenom paketu od 86 milijardi eura. Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da je to od suštinskog značaja za usvajanje sporazuma u Bundestagu.