Donedavni načelnik štaba Azova: Morao sam otići, zapovijedi su bile sve kriminalnije

"Počeo sam dobivati od vrhovnog vojnog zapovjedništva, od glavnog štaba vrhovnog zapovjednika, naredbe koje su postajale sve kriminalnije, a koje ja, po svojoj savjesti, nisam mogao ispuniti i slijediti", naglasio je.
Tridesetdvogodišnji Krotevič služio je u Azovu od 2014. i preživio je borbe u željezari Azovstal u proljeće 2022. Ruske snage su ga zarobile te je, prije nego što je razmijenjen, kratko vrijeme proveo u zarobljeništvu. Ubrzo se vratio na front i s vremenom je postajao sve otvoreniji u svojim kritikama na račun drugih zapovjednika za koje je smatrao da ne mare dovoljno za živote ukrajinskih vojnika, piše Guardian.
Potvrdio je kako je ključan uticaj na njegov odlazak iz vojske imalo to što zapovjednici još uvijek "traže od vojnika stvari koje ni oni sami ne bi uradili". Kao bivši ratni zarobljenik, jedan je od relativno rijetkih vojnika koji imaju pravo napustiti vojsku.
"Glavni štab naredio je da se, kada vojnik završi smjenu na prvoj liniji, ne smije odmarati u pozadini, nego se odmara 50 metara od prve linije. Prisiljavanje vojnika da se odmaraju tako blizu fronta dovodi sve te ljude u ozbiljnu opasnost", poručio je.
Uvjeren je da vojni vrh "ne razumije načela rata", posebno "kako rade dronovi, kako rade klizne bombe". Objasnio je kako su dronovi i klizne bombe dramatično proširili dubinu fronta, ali da je izostala adekvatna reakcija ukrajinskih zapovjednika.
"Još uvijek imaju mentalitet borbe u Drugom svjetskom ratu. Još uvijek odbijaju prihvatiti da postoje nova sredstva za gađanje ciljeva", rekao je. Tvrdi da se zapovjednici oslanjaju na propise izdane 2016. kako bi opravdali držanje vojnika tako blizu prve linije fronta.
Dodao je da slično razmišljanje vrijedi i kod odlučivanja o poziciji vojnih štabova. Priznao je da je jednom i sam štab Azova bio pogođen iako je brigada ranije "insistirala" da se premjesti jer su ruske snage napredovale. "Izričito su nam rekli ne i dobili smo direktan pogodak", istakao je.