Nedugo nakon što je Izrael počeo kopnenu ofanzivu na Gazu, reporterka New York Timesa Anne Barnard koja je deset godina pokrivala konflikte u Izraelu i Palestini, našla se u bolnici Al-Shifa u Gaza Cityju i gledala kako devetogodišnja djevojčica umire, bez imena i nekoga od članova porodice.
Kad je doktor proglasio njenu smrt, Barnard i još jedan reporter su zanijemili. I onda je odlučila putem statusa na Twitteru opisati trenutak.
In ER, girl, 9?, lies still, staring. No relative w/her. Docs gently check pulse, again & again, until it's time. A white sheet & she's gone
— Anne Barnard (@ABarnardNYT) July 20, 2014
Ratovi Izraela su uvijek vođeni na dva fronta, na zemlji i među svjetskoj javnosti. U svojim izvještajima navode da su granatirali kuću u kojoj je pripadnik Hamasa i da su ga ubili. Međutim, ne govore da su u isto vrijeme u istoj kući ubili još pet nedužnih civila među kojima je bilo troje djece.
Pulling an injured woman from the rubble in Shejaiya. She was alive. Just. Explosions nearby. pic.twitter.com/UFCKSxl4Mm
— Paul Adams (@BBCPaulAdams) July 20, 2014
Za razliku od posljednje operacije Izraela na Gazu, Twitter danas imas 100 miliona više korisnika. Reporteri koji se nalaze u Gazi u trenutku pišu tweetove o onome šta se dešava i Izraelci ne mogu to zaustaviti.
Izraelska agresija na Palestinu je postala glavna tema na društvenim mrežama. Milioni korisnika koji se protive izraelskoj invaziji i ubistvima fizički ne mogu pomoći nemoćnim Palestincima.
I talked to a man fleeing Shujai'iya with his family. I asked him where he was going. He started crying and said, "I don't know." #Gaza
— Ian Lee (@ianjameslee) July 20, 2014
Ali, njihove aktivnosti na Twitteru i Facebooku itekako pomažu da se istina o dešavanjima u okupiranoj Gazi prošire širom svijeta.