Države članice G20 usvojile zajedničku deklaraciju: Ova era ne smije biti ratna
Kada je riječ o zajedničkoj deklaraciji, ona uključuje 52. tačke, a na početku, članice su se prvenstveno osvrnule na rat u Ukrajini te su, u skladu s ranijim rezolucijama, strogo osudile rusku agresiju na Ukrajinu.
"Većina zemalja članice strogo osuđuje rat u Ukrajini i ističe kako on prouzrokuje ljudske patnje i dodatno narušava globalnu ekonomiju, povećava inflaciju, remeti lance snabdijevanja i doprinosi nestabilnosti kada je riječ o hrani. Postojali su različiti pogledi na situaciju i na sankcije", navedeno je u deklaraciji.
Između ostalog, osvrnuli su se i na moguću upotrebu nuklearnog oružja.
"Upotreba nuklearnog oružja je neprihvatljiva. Mirno rješavanje sukoba, kao diplomatija i dijalog su ključni. Ova era ne smije biti ratna", poručile su članice.
Također, u deklaraciji je pohvaljen pristup Turske kada je riječ o rješavanju problema koji se tiče izvoza žitarica iz crnomorskih luka u Ukrajini.
"Pozdravljamo posredovanje Turske u potpisivanju sporazuma iz 22. jula kao i Memorandom o razumijevanju između Ruske Federacije i Ujedinjenih nacija o izvozu ruske hrane i đubriva na svjetsko tržište kako bi se smanjile tenzije i spriječila nesigurnost na tržištu hrane", navodi se.
Dio deklaracije odnosi se i na borbu protiv klimatskih promjena, koronavirusa, ali i ekonomske krize koja sve više utječe na život građana u gotovo svim državama svijeta.
"Centralne banke zemalja G20 su posvećene održavanju stabilnosti cijena u skladu sa njihovim ovlastima. Nezavisnost centralnih banaka je ključna kako bi se ostvarili svi ciljevi i podržala vjerodostojnost monetarnih politika država", naglašavaju članice.
Nakon što je Indonezija završila predsjedavanje G20 skupinom, ovu "titulu" preuzela je Indija.