Nakon perioda stabilnosti
54

Državni udar u Gabonu je posljednji u nizu: Vraća li se Afrika u vrijeme nestabilnosti?

F. H.
Države u kojima su se dogodili državni udari (Mapa: Wikimedia)
Države u kojima su se dogodili državni udari (Mapa: Wikimedia)
Vojni udari bili su redovna pojava u dijelovima Afrike u desetljećima nakon stjecanja nezavisnosti. Ali nakon razdoblja relativne demokratske stabilnosti, ponovo se dešavaju.

Preuzimanje vlasti u Gabonu samo je posljednji u nizu državnih udara koji su se dogodili posljednjih godina, a dolazi samo mjesec dana nakon što su vojnici preuzeli kontrolu u Nigeru.

Bila su dva u Burkini Faso 2022., kao i neuspjeli pokušaji puča u Gvineji Bissau, Gambiji i otočnoj državi Sao Tome i Principe. U 2021. u Africi je bilo šest pokušaja džavnih udara od kojih su četiri bila uspješna.

Prošle godine, visoki dužnosnik Afričke unije, Moussa Faki Mahamat, izrazio je zabrinutost zbog "ponovnog oživljavanja neustavnih promjena vlasti".

Državni udar može se definisati kao nezakonit i otvoren pokušaj vojske ili drugih civilnih dužnosnika da svrgnu postojeće lidere.

Studija dvojice američkih istraživača, Jonathana Powella i Claytona Thynea, identificirala je preko 200 takvih pokušaja u Africi od 1950-ih. Otprilike polovina njih bila je uspješna. Ponekad oni koji sudjeluju u takvoj intervenciji poriču da se radi o puču.

Ilustracija: BBC
Ilustracija: BBC

Godine 2017. u Zimbabveu je vojnim preuzimanjem vlasti okončana 37-godišnja vladavina Roberta Mugabea. Ali jedan od čelnika, general bojnik Sibusiso Moyo, pojavio se u to vrijeme na televiziji, odlučno negirajući da je riječ o vojnom preuzimanju.

U aprilu 2021., nakon smrti čadskog lidera Idrissa Débyja, vojska je postavila njegova sina za privremenog predsjednika, koji vodi prijelazno vojno vijeće. Njegovi protivnici su to nazvali "dinastičkim udarom".

"Vođe državnog udara gotovo uvijek poriču da je njihova akcija bila državni udar u nastojanju da se doimaju legitimnima", kaže Jonathan Powell.

Koliko su česti državni udari u Africi?

Ukupan broj pokušaja državnog udara u Africi ostao je prilično dosljedan u prosjeku od oko četiri godišnje između 1960. i 2000. godine.

Jonathan Powell kaže da to nije iznenađujuće, s obzirom na nestabilnost koju su mnoge zemlje doživjele u godinama nakon nezavisnosti.

"Afričke zemlje imale su uvjete uobičajene za državne udare, kao što su siromaštvo i loša ekonomska izvedba. Kada zemlja ima jedan državni udar, to je često najava novih državnih udara", kazao je Powell.

U godinama nakon 2000. godine zamjetan je bio pad vojnih intervencija. Tek u posljednjih nekoliko godina državni udari su sve prisutniji. U 2020. dogodio se samo jedan državni udar (u Maliju). Zatim je 2021. pet zemalja doživjelo vojne intervencije (Čad, Mali, Gvineja, Sudan i Niger). U 2022. također je bilo pet pokušaja, od kojih su dva, oba u Burkini Faso, uspjela.

Ndubuisi Christian Ani sa Univerziteta KwaZulu-Natal kaže da su narodni ustanci protiv dugogodišnjih diktatora pružili priliku za povratak državnih udara u Africi.

"Iako su narodni ustanci legitimni i predvođeni ljudima, uspjeh često određuju odluke koje donosi vojska", kaže on.

U kojim zemljama je bilo najviše državnih udara?

Sudan je imao najviše državnih udara i pokušaja preuzimanja vlasti, njih 16, od kojih je šest bilo uspješno.

Dugogodišnji vođa Omar al-Bashir smijenjen je 2019. s vlasti nakon višemjesečnih demonstracija. Sam Bashir preuzeo je vlast u vojnom udaru 1989.

Burkina Faso u zapadnoj Africi, imala je najuspješnije državne udare, s devet preuzimanja i jednim neuspjelim pučem.

Nigerija je bila poznata po vojnim udarima nakon stjecanja neovisnosti s osam između januara 1966. i preuzimanja vlasti generala Sanija Abache 1993. Međutim, od 1999. prijenos vlasti u najmnogoljudnijoj afričkoj naciji odvijao se putem demokratskih izbora.

Historija Burundija obilježilo je jedanaest odvojenih državnih udara, uglavnom potaknutih napetostima između zajednica Hutua i Tutsija.

Sierra Leone je doživjela tri puča između 1967. i 1968. i još jedan 1971. Između 1992. i 1997. doživjela je još pet pokušaja državnog udara.

Ilustracija: BBC
Ilustracija: BBC

Gana je također imala svoj udio u vojnim udarima, s osam u dva desetljeća. Prvi je bio 1966., kada je s vlasti uklonjen Kwame Nkrumah, a sljedeće godine neuspješan pokušaj nižih vojnih oficira..

Godine 2021. glavni tajnik UN-a António Guterres rekao je da su se "vojni udari vratili", dodavši da "geopolitičke podjele potkopavaju međunarodnu suradnju i... osjeća nekažnjivost", rekao je.

Sve u svemu, Afrika je doživjela više državnih udara nego bilo koji drugi kontinent. Od 18 državnih udara zabilježenih na globalnoj razini od 2017., svi osim jednog, Mianmara 2021. godine, bili su u Africi.