Egipat: 17-godišnjakinju natjerali na obrezivanje, preminula na stolu tokom operacije
"Ova operacija je zakonom zabranjena 2008. godine", istakao je ministar zdravstva Egipta Lotfi Abdel-Samee.
Uprkos zabrani, obrezivanje žena je rasprostranjeno u Egiptu, posebno u ruralnim područjima. Ovaj zakon doveo je i do prve zatvorske kazne na koju je osuđen ljekar u januaru prošle godine, kao i otac djevojčice koji je dobio tri mjeseca zatvora.
Mousa je odvedena na operaciju odmah nakon njene sestre. Njihova majka je medicinska sestra, a otac hirurg. Operaciju je izveo registrovani hirurg. Vlasti su zatvorile bolnicu nakon što su ostale pacijente prebacili u druge bolnice, a policija je ispitala menadžera bolnice i medicinsko osoblje koje je učestvovalo u operaciji. Razgovor je obavljen i sa majkom.
Istraga je otvorena nakon što je inspektor zdravstva prijavio okolnosti pod kojima je djevojka preminula. Obavljena je autopsija i sada se čekaju nalazi testova koji će pokazati uzrok smrti.
Blizu 200 miliona žena širom svijeta podvrgnute su ovoj vrsti operacije, ali u Egiptu, Burkini Faso, Liberiji i Keniji napravljeni su krupni koraci u borbi protiv ženskog obrezivanja.
"Prema posljednjim podacima ankete egipatskog ministarstva zdravstva, mi pobjeđujemo. Stavovi majki se mijenjaju. Iako je njih 92 posto podvrgnuto zahvatu, samo 35 posto ih je dozvolilo da se isto dogodi njihovim kćerkama", kazali su iz UNDP-a.
Žrtve ove procedure često se suočavaju s teškim posljedicama kao što su krvarenje i bol dok uriniraju, ekstremna neugodnost tokom seksa, fatalne komplikacije pri porođaju i duboka psihološka trauma.