Neki novi vjetrovi
46

Elon Musk postaje sve veći faktor u svjetskoj politici, a iza svega stoji samo interes

Piše: Nihad Žunić
Elon Musk kroz Donalda Trumpa sve aktivniji u političkom smislu (Foto: Reuters)
Elon Musk kroz Donalda Trumpa sve aktivniji u političkom smislu (Foto: Reuters)
Kada je na američkim izborima za novog predsjednika pobijedio Donald Trump, očekivalo da se će opet on preuzeti glavnu ulogu i sebe "gurati" u fokus svakog dešavanja. Ipak, poziciju je, barem zasad, preuzeo Elon Musk, milijarder i njegov saradnik.

Musk je osnivač brojnih firmi, poput PayPala, X-a, Tesle i Space X-a, ali je u posljednje vrijeme aktivniji u domenu politike. Prvo je to bila situacija s funkcionisanjem vlade SAD-a, ali je krenuo i u utjecanje na izbore širom svijeta, a prvenstveno u Njemačkoj.

Od "tihog" milijardera do neformalnog lidera

Put Elona Muska od milijardera koji se nije pretjerano eksponirao, te koji je imao simpatije velikog broja medija i poznatih osoba zbog svog rada na električnim vozilima, do vjetrovatno najvažnijeg saradnika Donalda Trumpa koji također ispoljava neke ekstremno desničarske ideje, dobro je dokumentovan i može se identifikovati početak istog.

Naime, 2021. godine je u Bijeloj kući organizovan samit za električna vozila. Na listi gostiju predsjednika Joea Bidena tada nije bilo Muska, iako je Tesla držala ogroman dio tržišta električnih automobila u SAD-u.

Tokom istog samita, Biden je nazvao druge firme, poput General Motorsa i Forda, "pokretačima industrije u SAD-u", što je Musk, kako će otkriti kasnije u svojim izjavama, posebno zamjerio aktuelnom američkom predsjedniku.

Kroz tri godine je Musk od demokrate, kako se ranije identifikovao, došao do jednog od najvećih saradnika američkog predsjednika koji je, osim što je republikanac, potpuna antiteza onoga što Demokratska stranka u SAD-u predstavlja.

Musk zna ko je njegov auditorij

Kada je uložio blizu 250 miliona dolara u kampanju Donalda Trumpa, ekscentrični milijarder je vrlo dobro znao da bi njegovom pobjedom mogao formalizovati svoj utjecaj, kojeg djelomično ima kroz svoj status najbogatijeg čovjeka na svijetu.

Drugim riječima, Musk bi kroz svoje prijateljstvo i savezništvo s Trumpom, koje sa njim uvijek počinje s velikim iznosom novca, došao do pozicije kojem će imati značajan uticaj na službenu poziciju SAD-a, najveće sile na svijetu.

Znajući da njegove pristalice dolaze "s desna", što je Musk dodatno sebi potvrdio kupovinom društvene mreže Twitter (danas X), priklanjanje Trumpu donijelo mu je poziciju da, u najmanju ruku, bude u prostoriji gdje se odlučuju izrazito važne stvari.

Nakon što je Trump pobijedio na predsjedničkim izborima uz značajan "vjetar u leđa" od milijardera Muska, odmah na početku smo mogli vidjeti koji utjecaj ima vlasnik Tesle.

Brojna imenovanja, ako je vjerovati pisanju američkih medija, došla su direktno od Muska, a Trump ih je samo "aminovao", bez da je pretjerano ulazio u materiju.

Međutim, Musk je sada odlučio gledati i van granica SAD-a, pa se odlučio malo "zanimati" i za situaciju u Njemačkoj, i to podrškom za AfD, stranku ekstremnih desničara.

Javna podrška s "tajnom agendom"

Ono što je jasno iz Muskovih stavova jeste da su poprilično politički nezreli, a to je još eklatantnije vidljivo u njegovom tekstu za njemački list Die Welt, gdje je pokušao objasniti svoju podršku za AfD.

Između ostalih jednostavno sročenih stavova o komplikovanim pitanjima, ističe se argument da je "nemoguće da AfD bude neonacistička stranka" jer je njihova liderka Alice Weidel ima "istospolnu partnericu iz Šri Lanke."

Ovo je postala već sad klasična taktika ekstremnih desničara širom svijeta koji se kriju iza identiteta svojih lidera, dok provode politike koje se itekako mogu opisati kao radikalne.

Seksualna orijentacija Weidel ne amnestira brojne sporne, pa čak i skandalozne, stavove AfD-a i njihovih članova, od kojih su neki čak i ponosni na svoje konekcije s neonacističkim organizacijama.

Iza Muskove podrške za AfD, kao i za druge desničarske organizacije u Evropi, stoji jasan interes za vlasnika Tesle.

Naime, sve desničarske stranke na Starom kontinentu zalažu se za ukidanje plana Evropske unije o zabrani proizvodnje automobila na konvencionalni pogon od 2035. godine.

Kada bi sve automobilske firme u Evropi krenule u značajniji razvoj električnih automobila, to bi za Teslu značilo povećanje konkurencije i smanjenje tržišta.

Koliko god to Musk pokušavao pokriti političkim floskulama, ovo je daleko najizgledniji razlog i direktan interes najbogatijeg čovjeka za podršku radikalnim organizacijama u Evropi.

Ima li Musk političke aspiracije?

Zasad, Musk se drži savjetničkog mjesta, a po inauguraciji Donalda Trumpa trebao bi postati i jedan od lidera predložene "agencije za efikasnost vlade", mada je sudbina ove ideje i dalje nepoznata.

Ipak, svojim potezima ovaj milijarder pokazuje potencijalne ambicije za budući politički angažman. Kako se nije rodio u SAD-u, ne bi mogao biti predsjednik ove države, ali je Musku bilo potrebno dva mjeseca i to neformalne i nedefinisane pozicije da krene "uređivati odnose" u SAD-u i svijetu.

To je, pored slučaja "AfD", pokazao i u SAD-u, kada je Musk svojim objavama napravio ogroman pritisak na republikanske članove Kongresa da se zaustavi usvajanje plana potrošnje, kojim se SAD došle na korak od finansijskog kolapsa i ozbiljne krize.

Dok se uključivanje u politiku SAD-a i očekuje od jednog od najvažnijih savjetnika američkog predsjednika, aktivnosti na međunarodnom planu mogu biti posebno opasne, kada uzmemo u obzir da je u isto vrijeme i vlasnik društvene mreže X.

U svakom slučaju, naredne četiri godine s Muskom u Bijeloj kući bi svakako mogle biti jako interesantne, a sada možemo vidjeti da njegove "eskcentričnosti" nećemo biti pošteđeni ni mi koji živimo van SAD-a.