Klimatske promjene
31

Emisija karbona uzrokuje alarmantnu situaciju na Zemlji

D. B.
Ukoliko države ne uvedu strožije mjere koje se odnose na emisiju karbona, Zemlja će se zagrijati za više od 1,5 stepeni.

Vlade zemalja moraju prepoloviti emisiju karbona do 2030. godine ukoliko žele da Zemlja ostane unutar "sigurnog" praga od 1,5 stepeni.

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres je rekao da došlo vrijeme "crvene uzbune" za našu planetu.

"Vade nisu ni blizu ostvarenju ambicija potrebnih za ograničavanje klimatskih promjena na 1,5 stepeni i ispunjavanju ciljeva Pariskog sporazuma o klimatskim promjenama. Potrebne su još veće ambicije kada je riječ o smanjenju emisije", kazao je Guterres.

"Moramo nadoknaditi ogroman zaostatak ukoliko smo ozbiljni u namjeri da ne pređemo prag od 1,5 stepeni. Globalna emisija mora biti prepolovljenja, a trenutni prijedlozi mogu samo stabilizovati aktuelnu situaciju. To zaista nije dovoljno", rekao je dr. Niklas Hohne s Novog klimatskog instituta.

Neke zemlje čak nisu ni predstavile svoj klimatski plan, dok druge poput Australije dobijaju kritike jer nisu poboljšale prethodne prijedloge. Zemlje koje stvaraju 10 do 15 posto globalne emisije rade malo ili ništa dodatno kako bi se situacija poboljšala. Među tim zemljama su Meksiko i Brazil.

Međutim, ima i pozitivnih znakova. Evropa je napravila dosad najveći skok te je umjesto željezni 40 posto ostvarila smanjenje emisije od 55 posto u odnosu na 1990, godinu. Dr. Hohne je rekao da je to dobar korak u pravom smjeru, ali da je potrebno još napredovanja. Napredak pokazuju Nepal, Argentina i Velika Britanija.