Emisija ugljendioksida ove godine blago povećana uprkos manjem korištenju uglja
Godišnja analiza Global Carbon Projecta, koja se odnosi na emisiju, pokazuje da je CO2 povećan za 0,6 posto u ovoj godini. Povrećanje je rezultat jakog rasta korištenja nafte i plina. Od Pariskog dogovora 2015. godine emisija CO2 je povećana za 4 posto.
Prošle godine je emisija povećana za 3 posto, a velika potražnja za ugljem u Kini je glavni faktor. Povećana je i potražnja za naftom zbog rasta globalnog tržišta automobila, posebno SUV-ova.
Ove godine je rast skroman, ako se uopće može nazvati rastom, jer je granica za grešku velika.
Dok je globalna emisija prouzrokovana korištenjem uglja pala za nešto manje od 1 posto, značajan pad je zabilježen u SAD-u i širom Evropske unije, možda i do 10 posto. Smanjenje korištenja uglja kao izvora energije je rezultiralo kontinuiranim rastom potrošnje nafte i plina. Upotreba plina je porasla za 2,6 posto, a porasla je i upotreba obnovljivih izvora energije kao što su vjetar i solarna energija.
Emisija CO2 u SAD-u svake godine pada za 1 posto od 2005. godine, a taj trend se nastavio i ove godine.
Očekuje se da će se emisija CO2 u Kini povećati za 2,6 posto, ali bi bila i veća da nije usporenog ekonomskog rasta i slabije potražnje za električnom energijom.
U Indiji je slabiji ekonomski rast rezultirao mnogo manjim rastom emisije koji iznosi 1,8 posto u poređenju s uobičajenim rastom od 5,1 posto.