Plutonij iz istočne Azije
1

Epilog filmske priče: Vođa Yakuza priznao da je pokušao prebaciti vojni nuklearni materijal u Iran

Piše: B. H.
Takeshi Ebisawa (Foto: Reuters)
Takeshi Ebisawa (Foto: Reuters)
Navodni vođa japanske Yakuze priznao je u srijedu krivicu za pokušaj trgovine nuklearnim materijalom nabavljenim iz ratom razorenog Mjanmara, vjerujući da će ga Iran koristiti za proizvodnju nuklearnog oružja.

Yakuza je japanski termin za članove organiziranih kriminalnih sindikata, odnosno mafija, u Japanu. Takeshi Ebisawa (60) priznao je krivicu na saveznom sudu u Manhattanu za trgovinu oružjem i narkoticima. Izricanje presude zakazano je za 9. april.

U februaru 2024. godine, Ebisawa je optužen za zavjeru u vezi s prodajom nuklearnog materijala vojnog kvaliteta i smrtonosnih narkotika iz Mjanmara, kao i za kupovinu vojnog naoružanja u ime naoružane pobunjeničke grupe tamo, saopćili su tužioci. Nisu naveli ime grupe.

Prema riječima tužilaca, vojno naoružanje koje je trebalo biti dio sporazuma o prodaji oružja uključivalo je rakete zemlja-zrak koje bi koristili pobunjenici u građanskom ratu u Mjanmaru.

"Kako je danas priznao na saveznom sudu, Takeshi Ebisawa drsko je trgovao nuklearnim materijalom, uključujući plutonij vojnog kvaliteta, iz Burme", rekao je vršilac dužnosti američkog tužioca Edward Kim za Južni okrug New Yorka, koristeći drugi naziv za Mjanmar.

"Istovremeno, radio je na slanju ogromnih količina heroina i metamfetamina u Sjedinjene Američke Države u zamjenu za teško naoružanje poput raketa zemlja-zrak koje bi se koristile na ratištima u Burmi."

Ebisawa je uhvaćen u operaciji prikrivenog nadzora koju je izvela američka Agencija za borbu protiv narkotika (DEA). Tužioci kažu da se hvalio jednom izvoru DEA-e i njegovom saradniku, koji se predstavljao kao iranski general, da ima pristup uranijumu i plutoniju vojnog kvaliteta, uz drogu iz Mjanmara.

Godine 2020. Ebisawa je poslao izvoru DEA-e seriju fotografija koje prikazuju kamenite supstance s Geigerovim brojačima koji mjere radijaciju, kao i stranice koje je Ebisawa predstavio kao laboratorijske analize koje ukazuju na prisustvo torijuma i uranijuma u supstancama. Nastavio je komunicirati s izvorima DEA-e tokom 2021. i 2022. godine.

Tokom operacije prikrivenog nadzora, u kojoj su sudjelovali i tajni agenti, tajlandske vlasti su pomogle američkim istražiteljima da zaplijene dvije žućkaste praškaste supstance koje je optuženi opisao kao "yellowcake".

Ministarstvo pravde SAD-a je saopćilo da je američka laboratorija utvrdila da je izotopski sastav plutonija pronađenog u uzorcima zapravo vojnog kvaliteta, "što znači da bi plutonij, ako se proizvede u dovoljnim količinama, bio pogodan za upotrebu u nuklearnom oružju".

Jedan od Ebisawinih saučesnika tvrdio je da "ima na raspolaganju više od 2.000 kilograma torijuma-232 i više od 100 kilograma uranijuma u spoju U3O8 – što se odnosi na spoj uranijuma koji se često nalazi u uranijskom koncentratu poznatom kao 'yellowcake'."

Optužnica je tvrdila da je Ebisawa predložio korištenje prihoda od prodaje nuklearnog materijala za finansiranje kupovine oružja u ime neimenovane etničke pobunjeničke grupe u Mjanmaru.

"Takeshi Ebisawa drsko je trgovao nuklearnim materijalom, uključujući plutonij vojnog kvaliteta, iz Burme. Istovremeno, radio je na slanju ogromnih količina heroina i metamfetamina u Sjedinjene Države u zamjenu za teško naoružanje poput raketa zemlja-zrak koje bi se koristile na ratištima u Burmi i prao novac za koji je vjerovao da potiče od droge, iz New Yorka u Tokio", rekao je Kim.

Yakuza je ozloglašena transnacionalna japanska kriminalna mreža. Na vrhuncu svoje moći 1960-ih, Yakuza je brojala više od 180.000 članova, ali se u posljednjih nekoliko godina suočava s poteškoćama u regrutiranju usljed mjera japanske vlade protiv kriminalnih organizacija.

Prošle godine procijenjeno je da Yakuza ima blizu 20.400 članova.