Ministar unutrašnjih poslova Francuske Manuel Valls opisao je odlazak u Siriju kao "zabrinjavajući fenomen". Iz Ureda za borbu protiv terorizma EU zatražili su protekle sedmice bolju upotrebu informacija o putnicima koji avionom putuju prema Siriji.
Ministri Evropske unije složili su se da se u ovom konkretnom slučaju treba bolje raditi na razmjeni informacija kada su u pitanju osobe koje u Siriju idu u "sveti rat" kao i hitno donošenje nove evropske strategije za borbu protiv radikalizma. U Uniji ovo vide kao veliku sigurnosnu prijetnju.
"Oni nisu romantični borci za slobodu", kazala je britanska šefica za antiterorizam Helen Ball.
Blizu 2.000 ratnika iz Evrope trenutno se bori na sirijskom ratištu što je veliko povećanje u odnosu na proljeće kada ih je u Siriji bilo oko 800. Što se Balkana tiče, na strani pobunjenika bori se blizu 500 selefija. Zvaničnici EU navode da su mnogi od njih iz Bosne i Hercegovine i Kosova.
Iz naše zemlje, prema podacima obavještajnih agencija, u rat u Siriju otišlo je oko 350 selefija.
Nedavno je Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakona BiH koji predviđa krivičnu odgovornost i sankcije za bh. građane koji protuzakonito formiraju i pridružuju se stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama. Prijedlogom se predviđaju zatvorske kazne do deset godina zatvora. I u Srbiji su pokrenute slične procedure.
"Sa pet godina zatvora trebali bi se kazniti organizatori odlaska, a sa tri oni koji se idu boriti", kazao je zamjenik premijera Srbije Rasim Ljajić.
U EU se nadaju poboljšanoj saradnji sa Turskom na granici sa Sirijom. Turski list Radikal navodi da su stotine mladih ljudi iz te zemlje trenutno na ratištu u Siriji.