Podijeljena mišljenja
18

Eutanazija dobila zeleno svjetlo u portugalskom parlamentu

A. B.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Dekriminalizacija eutanazije i potpomognutog samoubistva korak je bliže tome da postane stvarnost u Portugalu nakon što je parlament usvojio u prvom čitanju pet prijedloga zakona o eutanaziji.

Kako piše Reuters, zastupnici su glasali o prijedlozima zakona koje je predložilo pet političkih stranaka, uključujući vladajuće socijaliste, kako bi se legalizirala ta praksa u određenim slučajevima i prema strogim pravilima.

Ovaj potez je naišao na odobravanje mnogih, međutim, ti stavovi se suprostavljaju stavovima vjerskih grupa i konzervativaca.

Tekst koji je predložila vladajuća Socijalistička stranka, koji određuje "posebne uslove za nekažnjivu eutanaziju", usvojen je sa 127 glasova za, 86 protiv i 10 suzdržanih u parlamentu koji ima 230 mjesta.

Usvojeni su i slični prijedlozi Lijevog bloka, stranke za zaštitu životinja PAN i Zelenih.

"Ovo je historijski dan. Veliki dan za demokratiju", rekla je Catarina Martins, liderka Lijevog bloka, ubrzo nakon što su prebrojani glasovi.

Većina zastupnika Socijaldemokratske stranke (PSD) desnog centra, glavne stranke opozicije, glasala je protiv teksta, kao i zastupnici Komunističke stranke, manjinske desničarske stranke CDS-PP i jedini predstavnik krajnje desnice.

Eutanazija je naziv za praksu izazivanja nečije smrti na što ugodniji ili bezbolniji način, odnosno da bi se prekinuli nepodnošljivi bolovi ili patnje.

Izvan parlamenta stotine Portugalaca, starih i mladih, protestovalo je protiv zakona.

"Mislim da je život nepovredivo bogatstvo i da ima neprikosnovenu vrijednost, u skladu s našim portugalskim ustavom. Moramo živjeti dok se ne približi prirodan kraj", rekao je 21-godišnji mladić na protestima Francisco Guimaraes.

U maju 2018. godine portugalski parlament je tijesnom većinom od pet glasova odbacio nekoliko sličnih prijedloga zakona. Međutim, nakon što su vladajući socijalisti ojačali poslije pobjede na parlamentarnim izborima u oktobru, ponovno se krenulo prema legalizaciji eutanazije.

Prijedlozi usvojeni u prvom čitanju trebaju se objediniti u jedan tekst o kojem će se konačno glasati u parlamentu, najvjerovatnije prije ljeta.

Taj zakon zatim treba potpisati predsjednik Marcelo Rebelo de Sousa, koji nije otvoreno zauzeo mišljenje o toj temi, ali kao uzorni katolik mogao bi staviti veto na zakon.

Ukoliko zakon bude usvojen, Portugal bi postao četvrta evropska zemlja koja bi ozakonila eutanaziju, nakon Holandije i Belgije 2002. i Luksemburga 2009. godine.