Evo kako je Evropska komisija pohvalila vlasti u BiH, ali i upozorila na poteze RS-a
U izvještaju o napretku provedbe reformi, navodi se da je što se tiče prvog koraka, osiguranja evidenciju o funkcioniranju na svim razinama mehanizma koordinacije o pitanjima EU uključujući izradu i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne stečevine EU, očekuje da će Vijeće ministara usvojiti Program za integraciju u EU i da su u toku konsultacije u Vijeću ministara za imenovanje nacionalnog IPA koordinatora za IPA III.
U drugom koraku se navodi da su usvojeni amandmani o integritetu i Zakonu o visokom sudskom i tužilačkom vijeću. Dalje se navodi, u trećem koraku, navodi da se radi na novom Zakonu o visokom sudskom i tužilačkom vijeću, a da komisija očekuje da se prije izjašnjavanja pred Parlamentom, nakon usvajanja na Vijeću ministara, o Zakonu o sudovima izjasni Venecijanska komisija.
Konstatuje se je da je usvojen Zakon o sprečavanju sukoba interesa.
Dalje se ističe da je usvojen Zakon o sprečavanju pranja novca i finansranja terorizma, te da je na nivou radnih grupa finalizovan rad na Zakonu o zaštiti ličnih podataka, koji je preduslov za ulazak u Eurojust ugovor o saradnji.
Komisija je navela i da je nastavljeno unapređivanje upravljanja migracijama, da su kapaciteti za primanje zadovoljavajući, da se ugovori o readmisiji provode.
Što se tiče slobode medija i govora konstatovano je da su sva tužiteljstva i agencije za provođenje zakona imenovale su kontakt tačke za novinare. Prva obuka koju finansira EU, za kontaktne tačke održana je krajem februara.
Kao prvi korak za hitno rješavanje finansijske situacije javnog emitera na državnoj razini, u februaru 2024. godine Vijeće ministara joj je dodijelilo sredstva iz prihoda Državnog budžeta. Navodi se i da je u toku izrada novog zakona o Javnim servisima.
"Budući da je Evropsko vijeće u decembru 2022. dodijelilo status kandidata Bosni i Hercegovini Hercegovine, javno opredjeljenje političkog vodstva za strateški cilj Evropskih integracija je napredovalo važnim reformama i donijela je pozitivno rezultate. Predanost i predanost političkog vodstva načelima za osiguranje funkcionalne Bosne i Hercegovine koja napreduje na evropskom putu je visoko pozdravila Komisija", navodi se u zaključku.
Ističe se da je opća predanost putu zemlje u EU pretočena u opipljive rezultate i da se to mora nastaviti odlučnim koracima za finaliziranje ključnih reformi u narednom periodu u skladu s pravilima i standardima EU.
"Bosna i Hercegovina je također postigla i zadržala punu usklađenost s EU Zajedničke vanjske i sigurnosne politike (ZVSP) što je značajniji signal nego ikad zajedničke vrijednosti i strateško usmjerenje u novom geopolitičkom kontekstu. U svjetlu rezultata postignutih od 2022. Komisija smatra da su Bosna i Hercegovina Hercegovina postiže potrebnu razinu usklađenosti s kriterijima za članstvo. Stoga Komisija preporučuje Vijeću da otvori pregovore o pristupanju s Bosna i Hercegovina u skladu s tačkom 17. zaključaka Europskog vijeća od 14. i 15. decembra 2023. Nadalje, Komisija preporučuje da Vijeće usvaja pregovarački okvir nakon što Bosna i Hercegovina poduzme daljnje korake u skladu s tim uz izvješće Komisije. Komisija je spremna izvijestiti Vijeće o tome napredak koji je BiH postigla u vezi s ovim koracima", poručili su iz Evropske komisije.
Kritike za RS
U izvještaju se ipak navodi da entitet RS i dalje ne priznaje odluke Ustavnog suda uključujući i one kojima se ukidaju entitetski zakoni o neprimjenjivanju odluke Ustavnog suda i visokog predstavnika, kao i na neustavnost pojedinih entitetskih kaznenih odredbi o kleveti.
"Skupština entiteta Republika Srpska u decembru 2023. usvojila je u prvom čitanju Nacrt zakona o imunitet koji bi, ako se u potpunosti usvoji, smanjio odgovornost političkih predstavnika i osporiti pravnu sigurnost. Nadalje, u decembru 2023. entitet Republika Srpska usvojila je u prvom čitanju Nacrt zakon o referendumu i građanskim inicijativama koji bi, da se u potpunosti usvoji, dao pravni temelj za posebnu izbornu administraciju u entitetu", navodi se u izvještaju.
Istaknuto je da Veliko vijeće Ustavnog suda više ne radi, što jest značajne posljedice za učinkovitost Suda i da skupštine oba entiteta trebaju brzo imenovati suce na upražnjena mjesta i osigurati puni sastav Ustavnog suda
"Kao što je ranije izviješteno, dok je cjelokupni pravni i regulatorni okvir uglavnom usklađen s pravnom stečevinom EU, entitet Republika Srpska usvojila je u prvom čitanju Nacrt zakona ciljanje aktera civilnog društva kao 'stranih agenata' što bi, ako se u potpunosti usvoji, označilo korak unazad", upozorila je Komisija.