Problemi za Orbana
138

Evropska komisija predložila zamrzavanje više od 7,5 milijardi eura namijenjenih Mađarskoj

F. H.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Evropska komisija predložila je da se zamrzne 7,5 milijardi iz fondova EU za Mađarsku zbog zabrinutosti vezanih za vladavinu prava u ovoj državi.

Budimpešta je do 19. novembra trebala usvojiti 17 reformi o kojima je tokom ljeta pregovarala s izvršnim vlastima EU-a kako bi izbjegla zamrzavanje kojim Brisel prijeti u sklopu svog mehanizma vladavine prava.

"Iako su brojne reforme poduzete ili su u tijeku, Mađarska nije uspjela adekvatno provesti centralna aspekte potrebnih 17 popravnih mjera... na koje se obvezala", poručili su iz Komisije.

"Kao rezultat toga, Komisija je odlučila zadržati svoj prvobitni prijedlog od 18. septembra da obustavi 65 posto obaveza za tri operativna programa u okviru kohezijske politike, u iznosu od 7,5 milijardi eura", dodaje se.

Komesar za budžet Johannes Hahn ustvrdio je da je novi mehanizam uvjetovanja vladavine prava "pravi alat za primjenu" jer se te reforme "inače nikada ne bi dogodile".

U međuvremenu, Komisija je odobrila Mađarski plan oporavka nakon COVID-a vrijedan 5,8 milijardi eura, korak koji je potreban prije kraja godine, a Mađarska je jedina država članica kojoj još nije odobren plan.

Brisel je povukao neke konce i zahtijevao od Budimpešte da postigne 27 takozvanih "super prekretnica" kako bi osigurala sredstva.

Tih 27 reformi uključuje 17 popravnih koraka o kojima se već pregovaralo u sklopu propisa o uvjetovanju vladavine prava, kao i reforme za jačanje nezavisnosti pravosuđa i nova pravila o reviziji i izvještavanju o fondovima EU-a.

Izvršni potpredsjednik, komesar Valdis Dombrovskis naglasio je da se "bitne prekretnice moraju u potpunosti ispuniti prije nego što Mađarska može podnijeti svoj zahtjev za isplatu".

"Ukratko, nikakva sredstva neće teći sve dok se bitne prekretnice pravilno ne provedu", kazao je Dombrovskis.

Zemlje EU-a morat će glasati hoće li podržati dvije preporuke Komisije kvalificiranom većinom potrebnom da oba glasanja prođu.

Glasanje bi se moglo održati najranije šestog decembra kada se ministri privrede okupe u Briselu na sastanku Ecofina na kojem je Budimpešta blokirala usvajanje globalnog korporativnog poreza.

Takve blokade Budimpešte ostale su države članice ocijenile kao ucjenu i pokušaje Mađarske da osigura ustupke u drugim slučajevima, uključujući pristup fondovima EU-a, podršku Ukrajini i sankcije protiv Rusije.

Hahn je objasnio da ako Vijeće usvoji preporuku zamrzavanja 7,5 milijardi eura kohezijskih fondova, Komisija će "nadzirati s ciljem, naravno, ukidanja ove mjere što je prije moguće, ali tek kada se problemi riješe".

Na pitanje novinara Euronewsa Sandora Zsirosa može li Mađarska pokušati iskoristiti svoj veto na plan Europske komisije da prikupi 18 milijardi eura za Ukrajinu izdavanjem zajedničkog duga, Hahn je rekao da "nema argumenta da ne sudjeluje".

"Ako primijenite prilično konzervativan izračun", objasnio je, "udio Mađarske bio bi šest miliona eura, a ne milijardi, šest miliona eura."

Mađarska vlada rekla je prošli sedmice da će dati 187 miliona eura pomoći Ukrajini, što je, kako je rekla, udio koji će Mađarska morati platiti prema planu Komisije za zajednički zajam EU.

Zastupnici Europskog parlamenta prošle su sedmice velikom većinom podržali rezoluciju kojom se poziva na zamrzavanje sredstava EU-a za Mađarsku zbog kršenja vladavine prava s 416 glasova za i 124 protiv rezolucije, prenosi Euronews.