Evropska unija zabranila trgovinu oružjem s Rusijom tek šest sedmica od početka invazije

Najnovija zabrana uvoza i izvoza oružja isključuje direktnu ili indirektnu nabavku, izvoz ili prodaju oružja, municije, opreme, vojnih vozila i rezervnih dijelova u Rusiju.
Zabrana se proteže i na druge usluge na vojnom tržištu, kao što su brokerske usluge i tehnička pomoć. Zabranjeno je i finansiranje vojnih aktivnosti sa Rusijom, putem grantova, zajmova, osiguranja ili garancija. To u velikoj mjeri odražava embargo na oružje iz 2014. godine, ali odbacuje klauzulu koja dozvoljava nastavak postojećih ugovora.
"Radi se o zatvaranju rupa kako bi se izbjeglo zaobilaženje već postojećih sankcija", rekao je jedan od diplomata.
Međutim, činjenica da su se ove rupe u zakonu nastavile čak i nakon što je Rusija napala Ukrajinu 24. februara riskira da osramoti lidere EU. Podsjetnik na postojanje rupa u zakonu dolazi i u nezgodnom trenutku, baš kada se NATO slaže da pojača isporuke oružja Ukrajini.
Novinarska istraga Disclosea, na primjer, pokazala je da je francusko ministarstvo odbrane prodalo Moskvi vojnu opremu u vrijednosti od 152 miliona eura između 2015. i 2020. godine. Prodata oprema uključivala je termalne kamere za tenkove i infracrvene senzore za borbene avione i helikoptere, pokazala je istraga. Istraga Europe je također pokazala da je EU nastavila isporučivati oružje Rusiji uprkos embargu iz 2014. godine.
Ministarstvo je negiralo da je prekršilo sankcije, pošto je poštovalo ugovore koji su potpisani između Pariza i Moskve prije 2014. godine.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba izrazio je ogorčenje što su neka ruska vozila u ratu koristila dijelove njemačke kompanije Bosch.