Diplomatske ofanzive
4

Evropske sigurnosne službe smatraju da je Kremlj umiješan u pokušaj ubistva Navalnog

I. Č.
Aleksej Navalni na protestima 2012. godine (Foto: Shutterstock)
Aleksej Navalni na protestima 2012. godine (Foto: Shutterstock)
Evropske sigurnosne agencije vjeruju da je Kremlj namjeravao ubiti opozicionog čelnika Alekseja Navalnog i da u augustu 2020. nisu uspjeli postići smrtonosni cilj zbog brzog djelovanja odgovornih kad mu je iznenada pozlilo, piše The Guardian.

Laboratorijski testovi su pokazali da je Navalny otrovan potencijalno blažim sojem novičoka od onog koji se koristio u napadu na Sergeja Skripala 2018. u engleskom gradu Salisbury, što ukazuje na to da je aktivni program hemijskog oružja u Rusiji sposoban za proizvodnju različitih varijanti otrova.

Diplomate iz Britanije, Francuske i Njemačke sada rade zajedno na tome da pokušaju postići da Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW) zvanično saopći na plenarnom sastanku koji se održava krajem mjeseca da je Rusija odgovorna za trovanje Navalnog, piše The Guardian.

Nejasno je hoće li taj napor uspjeti, ali bez obzira na to evropske sigurnosne agencije smatraju da postoji "sve više dokaza" o umiješanosti ruske države u napad.

Navalni je tokom leta iz Tomska za Moskvu pao u komu i živ je vjerojatno samo zato što je avion hitno sletio u Omsk, gdje su mu liječnici prvo dali atropin, jedini lijek za koji se zna da je učinkovit.

Ispitivanja su provedena u laboratorijima u Njemačkoj (gdje je helikopterom prevezen na liječenje), Francuskoj i Švedskoj, kao i u laboratorijama OPCW-a. Svi su zaključili da su tragovi živčanog agensa novičok pronađeni u tijelu opozicionog čelnika.

Također su zaključili da se soj novičoka razlikovao od onog korištenog u napadu u Velikoj Britaniji 2018. godine, koji je ciljao Sergeja Skripala i njegovu kćer Juliju i na kraju doveo do smrti Britanke Dawn Sturgess.

U oktobru je OPCW saopćio da tragovi novičoka pronađeni u uzorcima krvi i urina Navalnija imaju "slične strukturne karakteristike" kao i živčani agens korišten u Salisburyju.

Navalni je optužio Vladimira Putina da stoji iza zločina.

Moskva je porekla umiješanost. Sugerira da su strane države možda napravile zavjeru kako bi raspirivale napetosti.

Službeno je Kremlj uništio svoje zalihe hemijskog oružja u oktobru 2017. No, prošlog mjeseca, web stranica Bellingcat izvijestila je da se ruski program proširio na niz tajnih laboratorija i da još uvijek djeluje.

Zapadne agencije još uvijek ne znaju tačno kako je Navalni otrovan, iako vjeruju - kako je i sam pozicioni čelnik sugerirao - da je bio na meti u svojoj hotelskoj sobi, vjerovatno dodavanjem novičoka u bocu vode.