Evropski lideri iz Pariza poslali različite poruke, jedni žele poslati trupe dok drugi bez SAD-a kalkuliraju
Hitni sastanak vodećih lidera evropskih država nije u potpunosti ispunio očekivanja o ujednačavanju stavova za okončanje rata u Ukrajini. Ako je suditi prema izjavama nakon višesatnog sastanka, može se zaključiti da su vodeća pitanja bila vezana za spremnost evropskih država za slanje trupa u Ukrajinu.
"Ako je moguće ponuditi sigurnosne garancije kroz prisustvo, sa SAD-om, sa NATO-om, onda će Poljska biti aktivna na različite načine, ali ne predviđam slanje poljskih trupa u Ukrajinu", rekao je poljski premijer Donald Tusk.
S druge strane, Tusk je još jednom istaknuo da je potrebno izmijeniti regulativu EU u domenu dozvoljenog budžetskog deficita čime bi se olakšalo postizanje izdvajanja 2 posto BDP-a za odbranu.
Njemački kancelar Olaf Scholtz je odbio odgovoriti na pitanje o slanju njemačkih trupa u Ukrajinu ističući "da takva pitanja djeluju iritirajuće i neprikladne". Također, za Scholtza je "američki diktat" u mirovnom procesu nedopustiv čime je zaključio da se Ukrajincima mora omogućiti da odlučuju o svojoj sudbini.
Španski premijer Pedro Sanchez rekao je da "Evropa želi mir", ali onaj koji "čuva principe na kojima se zasniva međunarodni poredak".
„Pravedan mir za Ukrajinu i evropska sigurnosna arhitektura su neodvojivi“, dodao je Sanchez.
Prema riječima britanskog premijera Keira Starmera, stav Ujedinjenog Kraljevstva je da bilo kakav vid sigurnosnih garancija Ukrajini bez SAD nema potrebnu stabilnost.
"Moramo (sigurnosne garancije) pojačati jer trajni i pravedni sporazum će osigurati suverenitet Ukrajine", rekao je Starmer.
Evropski lideri ostaju pri ranijim stavovima o direktnijem angažmanu u Ukrajini u sklopu mirovnog procesa, pri čemu prema postojećim politikama Francuska i Velika Britanija predvode u inicijativi za slanje trupa u Ukrajinu po proglašenju primirja.
Podsjetimo, sastanku su prisustvovali: njemački kancelar Olaf Scholz, italijanska premijerka Giorgia Meloni, španski premijer Pedro Sánchez, premijer Ujedinjenog Kraljevstva Keir Starmer, danska premijerka Mette Frederiksen, poljski premijer Donald Tusk i holandski premijer Dick Schoof.
Dodatno, ovom sastanku prisustvuju i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsjednik Vijeća António Costa i generalni sekretar NATO-a Mark Rutte.