Evropski parlament priznao Holodomor kao genocid protiv ukrajinskog naroda
Dokument kojim se osuđuje umjetno izazvana glad usvojen je sa 507 glasova za, 12 glasova protiv i 17 suzdržanih.
"Budući da je Velika glad ili Holodomor bila namjerna, planirana i dosljedna akcija koju je proveo despotski boljševički režim koji je vladao Sovjetskim Savezom kako bi slomio otpor ukrajinskog stanovništva i podjarmio ga pod opresivnom državom... [Evropski parlament] priznaje Holodomor (umjetna glad 1932.-1933. u Ukrajini) kao genocid nad ukrajinskim narodom, s ciljem uništenja društvenih temelja ukrajinske nacije, njezine tradicije, kulture i nacionalnog identiteta”, stoji u rezoluciji.
Rezolucijom se izražava solidarnost s narodom Ukrajine i obilježava sjećanje na milione ljudi koji su umrli kao rezultat ciljanog djelovanja staljinističkog režima za stvaranje umjetne gladi.
Evropski parlament poziva sve zemlje, posebice Rusku Federaciju, kao i druge zemlje nastale nakon raspada Sovjetskog Saveza, da otvore svoje arhive o događajima 1932.-1933. kako bi se otkrila puna istina o ovoj tragediji. Zastupnici u Evropskom parlamentu također pozivaju države članice EU-a i treće zemlje da promiču javnu svijest i sjećanje na lekcije naučene iz ovog genocida kako bi se izbjegla bilo kakva slična katastrofa u budućnosti te pozivaju na historijsku i pravnu procjenu Holodomora.
Povezujući se sa sovjetskim vremenima, rezolucija optužuje sadašnji ruski režim za kršenje suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Ukrajine, nastojeći likvidirati Ukrajinu kao nacionalnu državu i uništavajući identitet i kulturu njezinog naroda. Također se osuđuje činjenica da je rat koji je u toku stvorio globalnu prehrambenu krizu, s Rusijom koja uništava i pljačka ukrajinska skladišta žitarica i nastavlja otežavati osiguravanje izvoza ukrajinskog žita u najsiromašnije zemlje svijeta.
Osuđujući aktuelni ruski režim za manipulaciju historijskim sjećanjem u svrhu vlastitog opstanka, Parlament poziva Rusku Federaciju, kao primarnu nasljednicu Sovjetskog Saveza, da se ispriča za te zločine.
Usvojena rezolucija vropskog parlamenta bit će dostavljena Vrhovnoj radi, predsjedniku i vladi Ukrajine, visokom predstavniku EU, Vijeću EU, Evropskoj komisiji, vladama i parlamentima država članica EU. , Predsjedniku, Vladi i Parlamentu Ruske Federacije, Generalnom sekretaru UN-a, Generalnom sekretaru OESS-a i Generalnom sekretaru Vijeća Europe, prenosi Ukrinform.