Alarm za modernu državu
12

Financial Times: Kult Xi Jinpinga predstavlja veliku opasnost za Kinu

V. K.
Xi Jinping razvija svoj kult (Ilustracija:Shutterstock)
Xi Jinping razvija svoj kult (Ilustracija:Shutterstock)
Glavni urednik londonskog lista Financial Times Gideon Rachman u analizi stanja u Kini govorio je o razvoju kulta ličnosti kineskog predsjednika Xi Jinpinga, za koji je zaključio kako može predstavljati veliki problem za ovu azijsku državu.
U uvodnom dijelu teksta Rachman se osvrnuo na odluku da se u nastavne planove i programe uvrsti upravo i politička ideologija sadašnjeg kineskog predsjednika.

"Kineska djeca od 10 godina uskoro će pohađati nastavu na kojoj će se govoriti o misli Xi Jinpinga. prije nego što navrše tinejdžerske godine, od učenika će se očekivati da nauče priče o životu kineskog vođe i da shvate da je Xi Jinping uvijek brinuo o svima", piše Rachman.

Ističe kako bi uvođenje ovakvog vida nastave trebao biti alarm za modernu Kinu.

"Štovanje Xija pod vodstvom države podsjeća na kult ličnosti koji je bio formiran oko Mao Ce-tunga, a koji je sa sobom nosio glad i teror koje je Mao izazvao tokom Velike kulturne revolucije. Od Staljinove Rusije, do Čaušeskuove Rumunije, Kimove Sjeverne Koreje i Castrove Kube, kombinacija kulta ličnosti i vladavine Komunističke partije obično je recept za siromaštvo i brutalnost", navodi Rachman.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Također, ono što naglašava jeste da je potrebno praviti razliku između "kineskog modela" i "modela Xi Jinpinga".

"Kineski model reformi i otvaranja tržišta, koji je postavio Deng Xiaoping, zasnivao se na odbacivanju kulta ličnosti. Deng je pozvao zvaničnike da se vode činjenicama i istinom te je navodio kako se politika treba voditi pragmatičnim promatranjem onoga što zaista funkcionira, a ne na osnovu grandioznih izjava Xi Jinpinga", pojašnjava Rachman.

Osvrnuo se i na princip ograničenja predsjedničkih mandata u Kini, koji je namjeravao riješiti probleme koji često muče jednopartijske države, a to je vezivanje politike države samo za jednu osobu.

"Međutim, u eri Xija, Komunistička partija Kine ponovo je prihvatila kult ličnosti. U svoj ustav uključili su misao Xi Jinpinga na kongresu 2017. godine. To je bila čast koja je ranije dodijeljena samo jednom vođi - Mau. Tokom 2018. godine ukinuta su ograničenja mandata, što je postavilo temelje da Xi vlada desetljećima, ako ne i doživotno", ističe se.

Dosadašnje intenziviranje kulta Xi Jinpinga u Kini može se protumačiti i kao priprema za veliki Kongres Komunističke partije Kine, koji će se održati naredne godine, a na kojem će se upravo govoriti o vječnom mandatu Xija.

"Njegove pristalice će pozdraviti ovaj potez, a zašto i ne bi. Kineski lider zamišljen je kao 'dobar car', mudar vođa i osoba koja povlači ispravne poteze za modernizaciju zemlje", navodi se u tekstu.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Ipak, sve one politike koje trenutno kineski predsjednik promovira mogu u budućnosti vrlo lako poći po zlu.

"Napetosti oko Tajvana mogle bi dovesti do bespotrebnog sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama. Suzbijanje određenih tehnologija također bi mogle uplašiti poduzetnike i ometati jačanje privatnog sektora", ističe Financial Times.

Kada i ukoliko kineski planovi krenu po zlu, kineski zvaničnici jako će teško otvoreno govoriti o tome.

"Svi kultovi ličnosti se temelje na ideji da je veliki vođa mudriji od svih ljudi koji ga okružuju. Ne smije se priznati da je napravio grešku. Kritičari kineske vlade poslani su u zatvor, a javne istrage u vezi s pandemijom koronavirusa u Kini zabranjene su", piše Financial Times.

Rachman ističe kako je kult koji se stvara i intenzivira oko kineskog predsjednika ujedno i ponižavajući za kineske obrazovne institucije, radnike kao i srednju klasu.

"Od njih se očekuje da iskažu poštovanje prema vođinim razmišljanima i da papagajski ponavljaju njegove omiljene fraze. Svako ko misli da je ovaj ritual smiješan i neprikladan, bolje je da te misli drži za sebe. Kult Xi Jinpinga podrazumijeva da su neiskrenost i strah sada duboko utisnuti u kineski sistem", piše Financial Times.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Na kraju teksta navodi se kako su Xijevi potezi kreiranja podloge za stvaranje "vječnih mandata" dio obrasca koji je prisutan u određenim dijelovima svijeta.

"Xijevo stvaranje kulta ličnosti i potezi kojima nastoji postati vječni predsjednik dio su uznemirujućeg globalnog obrasca. U Rusiji Vladimir Putin potencira ustavne promjene koje će mu omugućiti da još dugo ostane predsjednik. U zemlji poput Kine, bez postojanja nezavisnih sudova i slobodnih medija, ne postoje stvarna ograničenja za stvaranje kulta ličnost. Zbog toga Xi Jinping upravo i predstavlja opasnost za vlastitu zemlju", stoji u zaključku teksta objavljenog na stranici Financial Timesa.