Francuska: Gotovo 300 djevojčica došlo u škole noseći zabranjene abaje, 67 ih vraćeno kući
Većina djevojčica starosne dobi od 15 godina i više je po dolasku u škole pristala da se presvuče te im je dozvoljeno da sudjeluju u nastavi, međutim, 67 ih je to odbilo te su vraćene kućama.
Prema novim pravilima koje je uvelo ministarstvo, u svakom slučaju je uslijedio dijalog sa školskim osobljem, a sada slijedi dijalog s porodicama djevojčica. Ukoliko ne bude dogovora, djevojčice će biti isključene iz nastava.
Uzimajući u obzir 12 miliona dječaka i djevojčica koji su započeli pohađanje nastave u ponedjeljak, vlada vjeruje da brojke pokazuju da je zabrana široko prihvaćena. Međutim, danas će se na sudu pojaviti grupa koja predstavlja neke muslimane, a koji se protive zabrani.
Krajem augusta je ministar obrazovanja najavio da će učenicima od početka nove školske godine 4. septembra biti zabranjeno da nose široke haljine pune dužine koje neke muslimanke nose u francuskim školama.
Francuska ima strogu zabranu vjerskih obilježja u državnim školama i vladinim zgradama uz obrazloženje da oni krše sekularne zakone.
Nošenje marame je zabranjeno od 2004. godine u državnim školama.
Ovaj novi potez dolazi nakon višemjesečne debate o nošenju abaja u francuskim školama. Ovakva odjeća se sve više nosi u školama, što dovodi do političke podjele oko njih. Desničarske stranke se zalažu za njihovu zabranu, dok ljevica izražava zabrinutost za prava muslimanskih žena i djevojčica.
Francuska je 2010. godine zabranila potpuno pokrivanje lica u javnosti, što je izazvalo bijes francuske muslimanske zajednice od 5 miliona ljudi.
Poznato je da je ova zemlja uvela strogu zabranu vjerskih obilježja u školama još u 19. stoljeću, uključujući kršćanske simbole poput velikih križeva, a sve u nastojanju da se obuzda bilo kakav katolički utjecaj na javno obrazovanje.
S obzirom na promjene populacije, Francuska je godinama ažurirala zakon kako bi uključila muslimansku maramu i jevrejsku kipu, ali abaje dosad nisu bile potpuno zabranjene.