Francuska nakon sedam godina otvorila ambasadu u Libiji, najavljena podrška novoj vladi
Réouverture de l'Ambassade 🇫🇷 à #Tripoli le 29 mars 2021. Au travail !
— La France en Libye 🇨🇵🇱🇾 (@AmbaFranceLibye) March 29, 2021
إعادة فتح سفارة 🇫🇷 في #طرابلس يوم 29 مارس 2021. الى العمل! pic.twitter.com/1wCSCEP07Y
Macron je Mohamedu al-Manfiju obećao podršku Francuske novoj libijskog vladi koja bi, bar prema planovima, trebala ujediniti istočni i zapadni dio države.
Upravo je Francuska bila jedan od posrednika u pregovorima između Vlade nacionalnog jedinstva sa sjedištem u Tripoliju i istočnih snaga odanih generalu Khalifi Haftaru.
U intervjuu za France 24, analitičar Jalel Harchaoui rekao je kako se ponovno otvaranje predstavništva Francuske u Libiji dešava u specifičnom trenutku kada se politička klima u državi znatno izmijenila u odnosu na period od prije nekoliko godina.
Također, navodi se kako će se Francuzi sada morati suočiti sa rastućim turskim i ruskim prisustvom u državi.
"Prvo će morati vratiti kredibilitet koji su izgubili podrškom generalu Haftaru, koji je u međuvremenu izbačen iz političke slagalice. Pozivajući se na libijsku 'deceniju nereda', Macron se nadao da će se odvojiti od politike Nicolasa Sarkozyja, koji je Gadafija pokušao srušiti 2011", navodi Harcahoui za France 24.
Podsjetimo, početkom 2021. godine, Libija je nakon nekoliko neuspješnih pregovora formirala vladu koja bi trebala predstavljati ujedinjenu vlast kroz koja će pokušati ujediniti brojne suprotstavljene strane u državi.
Vladu je izabrao Libijski politički forum na kongresu u Ženevi posredstvom UN-a. Tokom kongresa postojali su prijedlozi nekoliko grupa o tome ko bi trebao činiti novu vladu Libije, ali su se zastupnici na kraju odlučili na opciju u kojoj će novu vladu činiti premijer Abdul Hamid Dheibah, predstavnik istočnog dijela Libije Mohamed al-Manfi, Musa al-Koni kao predstavnik južnog dijela zemlje te Abdullah al-Lafi, predstavnik zapadnih dijelova Libije.