Veoma popularno jelo
8

Francuska poslastica prijeti nestanku vrsta žaba u Aziji, apel upućen i Macronu

B. H.
Foto: iNaturalist
Foto: iNaturalist
Grupa naučnika i veterinara upozorila je da francuska potražnja za žabljim batacima uništava prirodu i prijeti vodozemcima u Aziji i jugoistočnoj Evropi.

Više od 500 stručnjaka iz istraživačkih, veterinarskih i konzervatorskih grupa pozvalo je francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da zabrani pretjeranu prodaju žaba i omogući bolju zaštitu vrstama kojima se najviše trguje.

Godišnje se u EU uveze između 80 i 200 miliona žaba, od kojih se većina konzumira u Francuskoj. Većina dolazi iz divljih populacija u Indoneziji, Turskoj i Albaniji, kao i s farmi u Vijetnamu, prema studiji dviju neprofitnih organizacija za očuvanje, Robin des Bois i Pro Wildlife, koje su obradile peticiju .

"Ova praksa uopće nije u skladu sa strategijom EU-a za divlje životinje. To je apsurdno: prirodne populacije žaba u Evropi zaštićene su zakonom EU-a. Međutim, još uvijek tolerira izlov milijuna životinja u drugim zemljama — iako prijeti tamošnjoj populaciji žaba. Najveći potrošač je Francuska", rekla je Sandra Alther, voditeljica u Pro Wildlifeu.

Više žabljih bataka — često prženih u tijestu ili pirjanih s bijelim lukom i peršunom — konzumira se u Francuskoj nego u bilo kojoj drugoj zemlji EU-a. Naučnici kažu da bi Francuska trebala nastojati osigurati globalnu zaštitu za ranjive vrste žaba prema Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore (Cites), koja nastoji zaustaviti ilegalnu trgovinu biljkama i životinjama.

Grupa od četrdeset i šest ekoloških nevladinih organizacija podnijela je sličan zahtjev francuskom Ministarstvu okoliša u februaru.

Studije pokazuju da neke vrste žaba pate. Prema pismu upućenom Macronu, riječna žaba (Limnonectes macrodon) je očito nestala iz komercijalnog uvoza u Francusku, dok su dvije češće vrste - Fejervarya cancrivora i Fejervarya limnocharis - već dugi niz godina u opadanju zbog intenzivne prodaje.

Žabe također igraju važnu ulogu u ekosistemima i na farmama. Žabe mogu poboljšati kvalitetu vode u ribnjacima, a žabe mogu pomoći poljoprivrednicima da koriste manje pesticida. Također bi mogli pomoći u suzbijanju zaraznih bolesti hraneći se komarcima.

Alain Moussu, predsjednik Vétérinaires pour la Biodiversité, treće grupe koja je poslala pismo, rekao je da su se veterinari pridružili inicijativi u velikom broju.

"Osjetljivi smo na okrutnost koja prevladava na ovom tržištu i također su zabrinuti zbog ekološke neravnoteže uzrokovane kolapsom populacija vodozemaca", rekao je Moussu.