Francuska se priprema za velike poremećaje jer sindikati pozivaju na masovne štrajkove
Ovaj potez dolazi nakon što su radnici u nekoliko rafinerija i depoa kojima upravlja energetski gigant TotalEnergies glasali za produženje štrajka.
Njihova akcija ozbiljno je poremetila distribuciju goriva širom zemlje, ali posebno u sjevernoj i centralnoj Francuskoj i regiji Pariza.
Vozači su se trudili da napune rezervoare jer štrajk goriva, koji traje skoro tri sedmice, onemogućava zalihe na nešto više od 30 posto francuskih benzinskih pumpi i ima negativan efekat na sve sektore privrede, prenosi France24.
Predsjednik Emmanuel Macron i njegova vlast iskoristila je ovlasti za rekviziciju kako bi natjerala neke štrajkače da otvore skladišta goriva, što je bio potez koji je razbjesnio sindikate.
"Nastavit ćemo da činimo sve što je moguće", rekao je Macron nakon sastanka u ponedeljak sa ministrima, dodajući da želi da se kriza "riješi što je brže moguće".
Ministar finansija Bruno Le Maire ranije je rekao da je neophodno iskoristiti ovlasti za rekviziciju kako bi se ponovo otvorile rafinerije i skladišta.
"Vrijeme za pregovore je prošlo", rekao je Le Maire za BFMTV.
"Bilo je pregovora, bilo je dogovora", dodao je on, misleći na sporazum sklopljen prošle sedmice između TotalEnergiesa i dva većinska sindikata, ali koji sindikat CGT odbija.
Šef CGT-a, Philippe Martinez, predložio je u ponedjeljak da vlada "ostane za stolom" sa sindikatima kako bi razgovarali o povećanju minimalne plaće u Francuskoj.
"Rekvizicija je neprihvatljiva i nikada nije pravo rješenje", dodao je Frederic Souillot, generalni sekretar sindikata FO koji također učestvuje u danu štrajka, najvećem izazovu sindikata za Macrona otkako je osvojio novi predsjednički mandat u maju ove godine.
Ljevičarski CGT i FO pozvali su u utorak na štrajk širom zemlje tražeći veće plate kao i protiv vladinih rekvizicija naftnih postrojenja, prijeteći da će osakatiti posebno javni prijevoz.
Sindikati u drugim industrijama i javnom sektoru također su najavili proteste protiv utjecaja rasta cijena energije i ukupne inflacije na troškove života.
Željeznički operater SNCF doživjet će "ozbiljne smetnje" jer je polovina željezničkih usluga otkazana, rekao je ministar prometa Clement Beaune.
Prigradske usluge u regionu Pariza, kao i autobuske usluge, takođe će biti pogođene, rekao je operater RATP, ali sistem metroa u unutrašnjosti Pariza uglavnom ne bi trebao imati smetnje.
Osim radnika u transportu, sindikati se nadaju da će "izvući" osoblje u sektorima kao što su prehrambena industrija i zdravstvo, rekao je šef CGT-a Martinez za France Inter radio.
Njihova akcija će pokrenuti ono što će vjerovatno biti napeta jesen i zima, jer Macron također nastoji provesti svoju vodeću domaću politiku podizanja francuske starosne granice za penzionisanje.
Ali ekonomski pritisak djelimično uzrokovan ruskom invazijom na Ukrajinu, zajedno sa neuspjehom Macronove stranke da osigura ukupnu većinu na izborima u junu, samo doprinosi veličini zadatka.
Najnoviji poziv na štrajk dolazi nakon što su desetine hiljada demonstranata marširali u nedjelju u Parizu kako bi izrazili svoju frustraciju zbog rastućih troškova života.
Demonstracije je organizovala ljevičarska politička opozicija, a predvodio ih je šef stranke France Unbowed (LFI) Jean-Luc Melenchon.
Neki demonstranti nosili su žute fluorescentne prsluke, simbol često nasilnih antivladinih protesta 2018. koji su potresli Macronovu vlast.
Organizatori tvrde da je 140.000 ljudi prisustvovalo maršu u nedjelju, ali policija je rekla da ih je bilo 30.000.