Trgovinski rat
20

Furiozne reakcije iz Kanade i Meksika na Trumpove carine, Trudeau odmah objavio odmazdu

Piše: F. H.
Justin Trudeau i Claudia Sheinbaum (Foto: EPA-EFE)
Justin Trudeau i Claudia Sheinbaum (Foto: EPA-EFE)
Lideri Kanade i Meksika uzvratili su udarac nakon što je Donald Trump potpisao nalog kojim se odobravaju drastične carine do 25% na njihov izvoz u SAD, dok je Kina rekla da će se žaliti Svjetskoj trgovinskoj organizaciji nakon što se također našla na meti predsjednika.

Kanadski premijer Justin Trudeau, u subotu navečer održao je televizijsko obraćanje u kojem je najavio konkretne mjere, uključujući carine od 25 posto postupno na američke proizvode u vrijednosti od 155 milijardi kanadskih dolara (107 milijardi dolara).

Trudeau je rekao da je Trump ugrozio pristup američkih potrošača i industrije prijeko potrebnim kanadskim kritičnim mineralima i resursima, uključujući naftu, energiju i drvo. Premijer je obećao da će sarađivati ​​s kanadskim provincijama na reviziji odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Obraćajući se Amerikancima, Trudeau je rekao: "Tarife protiv Kanade će ugroziti vaša radna mjesta, potencijalno zatvarajući američke pogone za sklapanje automobila i druge proizvodne pogone. Povećat će vam troškove uključujući hranu u trgovini i gorivo na pumpi. Oni će spriječiti vaš pristup pristupačnoj opskrbi vitalnim dobrima ključnim za sigurnost SAD-a kao što su nikal, kalijumska đubriva, uran, čelik i aluminij".

"Oni će prekršiti sporazum o slobodnoj trgovini koji smo predsjednik i ja zajedno s našim meksičkim partnerom ispregovarali i potpisali prije nekoliko godina", misleći na sporazum Sjedinjenih Američkih Država, Meksika i Kanade (USMCA) koji je uglavnom sastavljen po Trumpovom nalogu nakon raskinuo je prethodni Sjevernoamerički sporazum o slobodnoj trgovini (NAFTA) tokom svog prvog mandata predsjednika SAD-a.

Za početak, Kanada će od utorka uvesti carine od 25 posto na 30 milijardi kanadskih dolara vrijednu američku robu koja dolazi u Kanadu. Tarife će zatim biti dodane na 125 milijardi kanadskih dolara američkog uvoza u tri sedmice.

Trudeau je rekao da bi kanadske industrije poput nafte mogle "imati utjecaj na Sjedinjene Američke Države", ali niti jedan sektor ne bi trebao snositi veći teret američkih carina i odgovora Kanade na njih od drugih.

Doug Ford, premijer pokrajine Ontario, ranije je rekao: "Kanada sada nema drugog izbora nego uzvratiti i to žestoko. Kanada ima toliko toga što Amerika treba: visokokvalitetni nikal i druge kritične minerale, energiju i struju, uran, kalijumska đubriva, aluminij. Moramo maksimizirati svoje tačke utjecaja i iskoristiti ih za maksimalan učinak".

Trudeau je pozvao Kanađane da "kupuju manje američkih proizvoda … biraju kanadske proizvode i usluge radije nego američke. Provincije najavljuju mjere poput uklanjanja američkih alkoholnih pića, likera i alkohola iz svojih trgovina".

Kanada je željela "ohrabriti Amerikance da odustanu od ovih carina i koristit ćemo sve alate koji su nam na raspolaganju", rekao je premijer. Naveo je kao primjere da će carine utjecati na američko pivo, vino i burbon, kao i na voće i voćne sokove, uključujući sok od narandže iz Floride. Kanada bi također ciljala na robu uključujući odjeću, sportsku opremu i kućanske aparate.

"Nismo to tražili, ali nećemo odustati", rekao je Trudeau.

Trump je općenito optužio Kanadu i Meksiko da puštaju nedopuštene droge i ilegalne imigrante preko svojih granica dok nepošteno profitiraju od trgovine sa SAD-om.

Claudia Sheinbaum, predsjednica Meksika, rekla je da je naredila svom ministru privrede da provede carinske i necarinske mjere kako bi odbranila interese Meksika. Sheinbaum je rekla da bi njena zemlja trebala ići naprijed "hladne glave" i planiranim odgovorom odmazde.

Tokom govora na nepovezanom događaju, nekoliko minuta nakon što su stigle vijesti o Trumpovim carinama, činilo se da Sheinbaum okuplja svoju bazu.

"Kada pregovaramo s drugim narodima, kada razgovaramo s drugim narodima, uvijek to radimo uzdignute glave, nikada pognute glave", rekla je.

"Kategorički odbacujemo klevetu Bijele kuće da vlada Meksika ima savezništvo sa kriminalnim organizacijama", kazala je Sheinbaum.

Predložila je uspostavu radne grupe s Trumpom za borbu protiv problema koje on ima s Meksikom, rekavši: "Problemi se ne rješavaju nametanjem carina."

Kinesko ministarstvo trgovine saopćilo je u nedjelju da uvođenje carina od strane SAD-a ozbiljno krši pravila Svjetske trgovinske organizacije (WTO), pozivajući SAD da se "uključe u iskreni dijalog i ojačaju saradnju".

Trump je naveo razaranje na američkim ulicama od ilegalne droge fentanil, napravljene od kineskih sastojaka, ali ministarstvo vanjskih poslova u Pekingu je reklo: "Fentanil je američki problem. Kineska strana provodi opsežnu saradnju u borbi protiv narkotika sa Sjedinjenim Američkim Državama i postigla je zapažene rezultate".

Trumpove akcije postavile su pozornicu za štetan trgovinski rat između SAD-a i tri njegova glavna trgovinska partnera. Trump je također zaprijetio uvođenjem carina protiv zemalja Evropske unije.

Trumpove carine navodno su trebale stupiti na snagu u utorak, s klauzulom o odmazdi koja bi ih pojačala ako Meksiko, Kanada ili Kina pokušaju nametnuti svoje kao odgovor.

Trump nameće carine prema Zakonu o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlastima. Predsjednik je naveo krizu s opioidima u SAD-u kada je nametao svoju izvršnu uredbu, pripisujući velik dio krivnje za trgovinu drogom Kanadi.

"Moramo zaštititi Amerikance, a moja je dužnost kao predsjednika osigurati sigurnost svima. Obećao sam u svojoj kampanji da ću zaustaviti poplavu ilegalnih stranaca i droge koja se slijeva preko naših granica, a Amerikanci su velikom većinom glasali za to", napisao je Trump.