Južni pol
42

Gabriel Borić je ispisao historiju, a Čile započeo historijsku misiju: "Polarna zvijezda III" na Antarktiku

Piše: V. K.
Gabriel Borić na Antarktiku (Foto: Ured predsjednika Čilea)
Gabriel Borić na Antarktiku (Foto: Ured predsjednika Čilea)
Predsjednik Čilea Gabriel Borić ispisao je historiju i postao prvi predsjednik s područja Južne Amerike koji je posjetio Južni pol i tamošnju američku bazu.

Borić se, nakon što je došao na Južni pol, obratio medijima te je naglasio kako je ovo velika prekretnica za Čile.

"Ovo je potvrda suvereniteta Čilea nad dijelom Antarktika. Ovo je prekretnica za nas. Ovo je prvi put da je čileanski predsjednik došao na Južni pol i govorio o čileanskoj misiji na Antarktiku", rekao je Borić.

Borić je putovao sa grupom naučnika i nekoliko članova kabineta, uključujući ministre za oružane snage i životnu sredinu, saopćeno je iz njegovog ureda.

"Započeli smo operaciju Polarna zvijezda III: diplomatsku, naučnu, ekološku i aeronautičku prekretnicu za Čile, koja nas potvrđuje pred cijelim svijetom kao kapiju Antarktika. Uloga naše zemlje na Bijelom kontinentu je ključna za naučno istraživanje na međunarodnom nivou i za bolje suočavanje sa izazovima kao što su klimatske promjene", zaključio je Borić.

Tokom Operacije Polarna zvijezda III, tim istraživača sa čileanskog antarktičkog instituta imat će priliku da proučava hemijske i optičke karakteristike površinskog snijega na Južnom polu tokom posjete bazi Amundsen-Scott. To je rad koji je vezan za analizu nečistoća koje apsorbiraju svjetlost, posebno crnog ugljika.

Drugi cilj istraživača tokom posjete bio je prikupljanje informacija o radu baze Amundsen-Scott u različitim aspektima, kao što su korištenje energije, grijanje i proizvodnja vode, posebno u odnosu na korištenje nekonvencionalnih i tradicionalnih obnovljivih izvora energije, kao što je topljenje snijega za dobivanje vode za piće ili znanja u građevinskim tehnologijama i toplinskoj efikasnosti, između ostalog.

"Ova pitanja su od velike važnosti za poznavanje metoda i protokola za funkcionisanje naučnih baza unutar polarnog kruga, gdje Čile ima planove da upravlja zajedničkom stalnom naučnom stanicom u bazi Carvajal", navedeno je.