Gana postala prva zemlja u svijetu koja je dobila vakcine putem COVAX mehanizma
Ovom isporukom Svjetska zdravstvena organizacija započela je proces distribucije vakcina putem COVAX mehanizma koji bi trebao osigurati siromašnijim zemljama dovoljan broj vakcina protiv koronavirusa.
U saopćenju stoji kako je prva isporuka vakcina iz COVAX mehanizma krenula iz Instituta za vakcine u Indiji, tačnije iz grada Pune. Kako se navodi, nakon prve isporuke u Gani naredna isporuka putem COVAX mehanizama trebala bi obuhvatiti i Obalu Slonovače koja će u narednim danima dobiti određene doze vakcina.
Touch down 🛬
— UNICEF Ghana (@UNICEFGhana) February 24, 2021
The 1st consignment of #COVID19 #vaccines has arrived in #Ghana through the #COVAX initiative.
Congratulations!
This morning, #Ghana makes history as the 1st country in the world to receive these vaccines.
Together, let’s ensure that everyone can be protected. pic.twitter.com/XN5gLIB1mk
"Misija COVAX-a je pomoći što bržem okončanju akutne faze pandemije omogućavanjem globalnog ravnopravnog pristupa vakcinama protiv koronavirusa. Današnja isporuka vodi nas još korak bliže ovom cilju i nešto je čime se cijeli svijet može ponositi. Tokom narednih sedmica COVAX mora isporučiti vakcine svim državama koje učestvuju u procesu kako bi osigurao zaštitu najugroženijeg stanovništva", rekao je Berkley.
Povodom prve pošiljke oglasila se i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, koja je izrazila zadovoljstvo konačnim pokretanjem COVAX mehanizma.
"Oduševljena sam što danas imamo prvu isporuku COVAX vakcina u Gani. Ovo je trenutak kada se dugi dani i noći napornog rada konačno pokazuju opipljivim rezultatima na terenu. Želim odati počast neumornim naporima naših partnera, Gavija, WHO-a i UNICEF-a", rekla je predsjednica Evropske komisije.
Već ranije, Svjetska zdravstvena organizacija objavila je plan distribucije vakcina putem COVAX mehanizma. Prema planu, Svjetska zdravstvena organizacija i GAVI imaju za cilj osigurati više od 2 milijarde doza vakcina do kraja 2021. godine.
Kada je riječ o zemljama svijeta, Indija će dobiti najviše doza vakcina putem ovog programa i to 97,2 miliona doza, Pakistan 17,2 miliona, Nigerija 16 miliona, Indonezija 13,7 miliona, Bangladeš 12,8 miliona, Brazil 10,6 miliona, Kenija 4,2 miliona, Sudan 3,4 miliona, Jemen 2,3 miliona i Sirija 1,02 miliona.
BiH i dalje ne zna datum isporuke vakcina
Pored zemalja svijeta, zemlje bivše Jugoslavije također su se prijavile za učešće u COVAX sistemu. Prema ranijim najavama i prognozama, najveći broj vakcina putem ovog programa dobit će Srbija i to 345.600 doza, BiH 180.000, Albanija 141.600, Sjeverna Makedonija 103.200, Kosovo 100.800 i Crna Gora 84.000 doza.
Ipak, iako se Bosna i Hercegovina nalazi u COVAX mehanizmu, zbog administrativnih propusta i dalje nije poznato kada će BiH dobiti vakcine iz ovog programa.
Iako su najave bile vezane za mart, prema dokumentu koji je Ministarstvo civilnih poslova BiH jučer dobilo od Ureda COVAX mehanizma, a o čemu je pisao Klix.ba, taj rok će vjerovatno biti prolongiran.
Naime, kompanija Pfizer je već ranije poslala spisak uslova koje Bosna i Hercegovina mora ispuniti prije same isporuke vakcina.
Međutim, bh. strana, prema navodima COVAX-a i dalje nije ispunila uslove koji se odnose na nabavku adekvatne opreme za skladištenje vakcina, kao i na ispunjavanje određenih administrativno-pravnih uslova koje zahtijevaju proizvođači vakcina, što se prije svega odnosi na kompaniju Pfizer.