Glavobolje za Trumpa, a nije ni ušao u Bijelu kuću: Kim Jong-un obećao oštriju politiku protiv SAD-a
Trumpov povratak u Bijelu kuću povećava izglede za diplomatiju visokog profila sa Sjevernom Korejom. Tokom svog prvog mandata Trump se tri puta susreo s Kimom na razgovorima o nuklearnom programu Sjevera.
Mnogi stručnjaci međutim kažu da je brzi nastavak summita Kim-Trump malo vjerovatan jer bi se Trump prvo usredotočio na sukobe u Ukrajini i na Bliskom istoku. Podrška Sjeverne Koreje ratu Rusije protiv Ukrajine također predstavlja izazov naporima da se oživi diplomatija, kažu stručnjaci.
Tokom petodnevnog plenarnog sastanka vladajuće Radničke stranke koji je završio u petak, Kim je nazvao SAD "najreakcionarnijom državom koja antikomunizam smatra svojom nepromjenjivom državnom politikom". Kim je rekao da se sigurnosno partnerstvo SAD-a, Južne Koreje i Japana širi u "nuklearni vojni blok za agresiju".
"Ova stvarnost jasno pokazuje u kojem smjeru trebamo napredovati i što trebamo učiniti i kako", rekao je Kim, prema službenoj Korejskoj središnjoj novinskoj agenciji.
Rečeno je da je Kimov govor “razjasnio strategiju za najžešću antiameričku protuakcija koju će Sjeverna Koreja pokrenuti agresivno za svoje dugoročne nacionalne interese i sigurnost".
KCNA nije elaborirala protuamerički stav ni strategiju. No, navodi se da je Kim postavio zadatke za jačanje vojne sposobnosti kroz napredak odbrambene tehnologije i naglasio potrebu za poboljšanjem mentalne snage sjevernokorejskih vojnika.
Prethodni sastanci između Trumpa i Kima ne samo da su prekinuli njihovu razmjenu vatrene retorike i prijetnje uništenjem, već su razvili i lične veze. Trump je jednom slavno rekao da su se on i Kim "zaljubili". Ali njihovi su razgovori na kraju propali 2019., dok su se svađali oko sankcija Sjeveru koje su predvodile SAD.
Sjeverna Koreja je od tada naglo povećala tempo svojih aktivnosti testiranja oružja kako bi izgradila pouzdanije nuklearne projektile koji ciljaju SAD i njegove saveznike. SAD i Južna Koreja odgovorile su širenjem svojih vojnih bilateralnih vježbi, a također i trilateralnih vježbi koje uključuju Japan, naišavši na oštre kritike Sjevera, koji takve vježbe pod vodstvom SAD-a smatra probama invazije.