Godišnjica napada na američki Kongres: Pucanj koji je trajno uzdrmao SAD
Iako su se početkom januara prošle godine građani Sjedinjenih Američkih Država pripremali za inauguraciju tada novoizabranog predsjednika Joea Bidena, 6. januara uslijedio je potpuni obrat.
Pristalice Donalda Trumpa, nezadovoljne činjenicom da je Joe Biden pobjednik predsjedničkih izbora u SAD-u, okupile su se u Washingtonu ispred Capitol Hilla gdje su započeli proteste na kojima su pozvali američke zvaničnike da obustave imenovanje Bidena, te da proglase Donalda Trumpa pobjednikom izbora.
Vrlo brzo, mirni protesti nezadovoljnih građana pretvorili su se u nasilni skup desničarskih skupina kojima nije trebalo mnogo da se sukobe sa policijom i drugim snagama sigurnosti koje su se nalazile u i oko zgrade Kongresa.
Demonstranti su po prvi put nakon 1814. godine uspjeli ući u zgradu Kongresa, svijet su obišle fotografije pripadnika pokreta QAnon koji na Donalda Trumpa gledaju kao "heroja", a nekoliko dana poslije saopćeno je kako je tokom demonstracija poginulo pet osoba.
Podjele nikada izraženije
Iako se očekivalo kako će napad na Kongres Sjedinjenih Američkih Država i "pucanj u srce američke demokratije" kako su to mnogi američki mediji opisali doprinijeti ujedinjenju američkog društva, godinu poslije čini se kako su podjele još uvijek i više nego izražene.
Bivši predsjednik Donald Trump nakon događaja na Capitol Hillu postao je jedna od najomraženijih osoba u jednom dijelu američkog društva, ali je opet ostao dovoljno politički moćan da kontrolira gotovo pa sve procese unutar Republikanske partije.
Također, veliki broj građana SAD-a, procjenjuje se njih oko 65 miliona, i dalje podržava politiku Donalda Trumpa te i godinu nakon posljednjih dešavanja čvrsto vjeruju kako je on "legitimni i jedini predsjednik SAD-a".
Ovu tezu, tačnije rezultate izbora kojima je Biden proglašen za predsjednika SAD-a, Trump i njegovi simpatizeri su definirali kao "veliku laž" što je pojam koji se od tada često koristi u javnosti.
Uprkos činjenici što je na određeni način Donald Trump "uklonjen" iz velikog dijela javnog prostora blokadom naloga na društvenim mrežama kao što su Twitter i Facebook, Trump je i dalje i više nego zastupljen u medijima koji se mogu okarakterisati kao desničarski.
"Nikada se nisam više bojao američke demokratije nego sada. Razlog za to je upravo metastaziranje 'velike laži'. Ta 'velika laž' o ukradenim izborima postala je sve više ukorijenjena i opasnija. Ovo nije stvar za koju sam mislio da ću ikada brinuti u SAD-u. Osjećam se kao klimatski naučnik od prije pet godina ili stručnjak za viruse koji je davno govorio o opasnosti nekog virusa. Samo se nadam da nismo zakasnili", rekao je za američke medije stručnjak za izborno pravo Rick Hasen.
Pored evidentnih podjela koje dominiraju unutar američkog društva, a koje su proizvod dešavanja na Capitol Hillu i politike Donalda Trumpa, Sjedinjene Američke Države suočavaju se i s podjelama unutar političkih struktura.
Izbori za Kongres i strah od 2024.
Iako Demokrate u ovom trenutku vladaju Bijelom kućom te imaju komotnu većinu unutar Zastupničkog doma, Senat SAD-a predstavlja prostor u kojem trenutno vlada omjer 50-50 što Demokratama značajno otežava donošenje značajnijih odluka.
Sva dešavanja dodatno prati i priča o novoj kandidaturi Donalda Trumpa koji, iako je formalno eliminisan iz političkog života Sjedinjenih Američkih Država nakon 6. januara 2021. godine, i dalje predstavlja temu o kojoj se na svakodnevnom nivou govori u SAD-u.
Podjele unutar Demokratske stranke izraženije su nego ikada, a upravo neslaganja unutar ove partije predstavljaju glavni kamen spoticanja za donošenje velikih reformi koje je Joe Biden najavio prilikom dolaska na vlast.
S druge strane, Donald Trump čini se kako "uživa" u svojoj trenutnoj ulozi vladara iz sjene koji se oglašava putem desničarskih medija i drugih kanala komunikacije.
"Trumpov zagrljaj s republikancima postao je jači, a ne slabiji. Trump jednostavno kontrolira previše novca i previše moći u Republikanskoj stranici i zapravo je bilo samo pitanje vremena kada će potvrditi svoju autoritarnu kontrolu nad Republikanskom partijom", piše The Guardian.
Svi procesi koje Donald Trump vodi u pozadini, bar prividno udaljen od svijeta medija, mogli bi krajem 2022. godine postati ponovno dio javne sfere njegovog djelovanja. U novembru ove godine, SAD očekuju izbori za Zastupnički dom i Senat, a prema određenim anketama, Republikanci u ovom trenutku imaju velike šanse da odnesu pobjedu na ovim izborima.
Ukoliko bi Republikanska partija preuzela upravljanje Kongresom, to bi ujedno značilo i povratak Donalda Trumpa na veliku scenu i vrlo vjerovatno najavu njegove kandidature na predsjedničkim izborima 2024. godine. Ujedno, to će značiti da neredi na Capitol Hillu nisu bili incident, već potvrda trajno izmijenjenih odnosa u američkom društvu.
"Ofanziva je sada samo tiša, ali ništa manje prijeteća. To nagriza američko društvo iznutra", natpisi su američkih medija.