"Postalo ispolitizirano"
39

Gradonačelnica Amsterdama osudila korištenje izraza "pogrom" za sukobe u Amsterdamu

Piše: F. H.
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Gradonačelnica Amsterdama Femke Halsema izjavila je da više neće koristiti izraz "pogrom" kada govori o nasilju oko nogometne utakmice Ajax-Maccabi Tel Aviv ranije ovog mjeseca, objašnjavajući da je ta riječ ispolitizirana i pretvorena u propagandu.

U intervjuu za Nieuwsuur u nedjelju navečer, Halsema je priznala da je trebala istaknuti nerede koje su izazvali navijači Maccabija prije i nakon utakmice Evropske lige u Amsterdamu. Kasnije je otkriveno da je te večeri uhapšeno 10 navijača Maccabija, a za još nekoliko ih policija traga.

"Ono što sam željela naglasiti je tuga i strah koje su proživjeli jevrejski stanovnici Amsterdama, ali moram reći da sam sljedećih dana vidio kako je riječ pogrom postala ispolitizirana, do razine propagande", kazala je Halsema.

Ona je navela da je izraelska vlada govorila o "palestinskom pogromu na ulicama Amsterdama", a da su u Hagu te riječi korištene za diskriminaciju stanovnika Amsterdama porijeklom iz Maroka i muslimana i da to nije ono što je mislila ili želila.

Tokom konferencije za novinare u petak, 8. novembra gradonačelnica Amsterdama Femke Halsema priznala je da može razumjeti kako napadi "udri-i-bježi" mogu vratiti sjećanja na pogrome", izjavu koju je ponovila tokom rasprave u gradskoj vijećnici sljedećeg utorka .

Objasnila je da je konferencija za novinare, održana u petak nakon utakmice, organizirana pod velikim nacionalnim i međunarodnim pritiskom.

Od tada se pojavila detaljnija slika događaja koji su prethodili i nakon nogometne utakmice, s novim informacijama koje su rasvijetlile umiješanost izraelskih vlasti.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu nije gubio vrijeme reagirajući na događaje, označivši ih kao "ekstremno nasilan incident" protiv Izraelaca u Amsterdamu.

Uoči prošlosedmične parlamentarne rasprave o incidentu, izraelski ministar za dijasporu, Amichai Chikli, poslao je u Haag posebno izvještaj na 27 stranica, nudeći vlastitu analizu situacije.

Izvještaj u kojem se tvrdilo da ističe veze između nizozemskih organizacija i Hamasa, potom je iskoristila krajnje desna kršćanska stranka SGP da predloži prijedlog kojim se poziva na uključivanje svih nizozemskih organizacija koje Izrael smatra pro-Hamasovim u popis sankcionisanih zbog terorizma.

"Nizozemske vlasti trebale bi poduzeti pravne i ekonomske mjere protiv kriminalaca, i kao što predlaže Geert Wilders, deportirati one koji su u to uključeni", kazao je Chikli.

Rasprava se također vrtjela oko pitanja "integracije", s pozivima da se osobama sa dvojnim državljastvom ukine nizozemsko državljanstvo, te su bile učestale izjave o #neuspješnoj integraciji" druge generacije marokanskih imigranata. Ovo pitanje je gotovo dovelo do pada vlade prošle sedmice.

Gradonačelnica Halsema izrazila je svoju frustraciju fokusom na "integraciju" u Haagu, postavljajući pitanje "Zašto je to potrebno i na čemu se temelji?" Naglasila je da se osjeća kao da se ljudi tjeraju da se opravdavaju, slično kao nakon 11. septembra.

Kritizirala je izjave iz Haaga, ocijenivši da one samo produbljuju podjele u Amsterdamu.

"Rekla bih Haagu, idite i radite svoj posao i prestanite se svađati, bez obzira na vaše političko stajalište”, zaključila je Halsema.

Ovo se događa nekoliko dana nakon što su izbili sukobi širom nizozemske prijestolnice Amsterdama, nakon što su izraelski huligani fizički nasrnuli na građane, skidali palestinske zastave istaknute na privatnom posjedu i uzvikivali provokativne slogane poticajući nasilje protiv Arapa i Palestinaca.