Turska je ukinula najstrožu kaznu 2004. godine, čime je ojačala svoju kandidaturu za EU, ali od sloma pokušaja vojnog udara 15. jula predsjednik Recep Tayyip Erdogan je u više navrata poručivao pristalicma da će se o toj temi razgovarati u parlamentu.
"Pobjednici u internom sukobu u Turskoj moraju pokazati velikodušnost prema poraženima, iskazati uzdržanost i ne uvoditi smrtnu kaznu", naveo je Kocijas.
On je podsjetio da je EU pozdravila poraz zavjerenika i da je izrazila želju da demokratska Turska poštuje interese i nade svih vjerskih, društvenih i etničkih grupacija.
"Ne želimo Tursku u kojoj vlada osveta, raspad i destabilizacija", dodao je Kocijas.
Lideri EU, uključujući francuskog predsjednika Francoisa Hollandea i njemačkog kancelara Angelu Merkel izjavili su da Ankara ne može da uvede najstrožu kaznu, ukoliko želi da jednog dana postane članica EU.
Na pitanje novinara da li će Grčka u Tursku vratiti osam vojnika, koji su helikopterom prebjegli nakon neuspjelog puča, Kocijas je odgovorio da će tu odluku donijeti sudije i ostale vlasti.
"Uzeće se u obzir i koliki je udio vojnika bio u pokušaju udara", napomenuo je Kocijas.
Tri majora, tri kapetana i dva podoficira sletjela su prije sedam dana u grad Aleksandropolj na sjeveru Grčke. Uhapšeni su i zatražili su politički azil u Grčkoj.