Gruzija zaustavlja pregovore s Evropskom unijom i odbija njihova sredstva do 2028. godine
U saopćenju je vladajuća stranka Gruzijski san optužila EU za "kaskadu uvreda" te za to da je pregovore o priključenju iskoristila za "ucjenu" i "organizaciju revolucije u zemlji".
"Odlučili smo da nećemo pitanje otvaranja pregovora s Evropskom unijom staviti na dnevni red do kraja 2028. Također odbijamo bilo kakva proračunska sredstva iz Evropske unije do kraja 2028.", naveli su.
Zemlja južnog Kavkaza s 3.7 miliona stanovnika je pridruživanje Evropskoj uniji zapisala u ustav i tradicionalno je najviše prozapadno orijentirana od svih bivših sovjetskih republika.
Gruzijski odnosi s Briselom naglo su nazadovali proteklih mjeseci. EU je ranije objavila da je gruzijski zahtjev za članstvo zamrznut. Ankete pokazuju da oko 80 posto Gruzijaca podržava članstvo u EU i zastava Evropske unije vijori se uz nacionalnu zastavu Gruzije na svim vladinim zgradama.
Gruzijski san uvjerava da se jednog dana želi pridružiti Evropskoj uniji, no proteklih se godina uvijek iznova upušta u diplomatske razmirice s Briselom i osnažava odnose sa susjednom Rusijom.
Ranije danas gruzijski premijer Irakli Kobakhidze rekao je novinarima da bi članstvo u EU moglo nauditi gruzijskoj ekonomiji s obzirom na to da bi Tbilisi morao otkazati vizne dogovore i trgovinske sporazume s drugim zemljama.
EU je Gruziji dala status zemlje kandidatkinje u decembru 2023., ali kritikovala je određene zakone koje je otad progurao Gruzijski san, uključujući zakon o "stranim agentima" i o LGBTQ pravima, kao autoritarne, inspirirane Rusijom i prepreke članstvu.
Zapadne zemlje također su ocijenile da su izbori u oktobru, na kojima je blok Gruzijski san osvojio gotovo 54 posto glasova, bili puni nepravilnosti. Opozicijske stranke rekle su da su izbori lažirani i odbile su zauzeti svoja mjesta u parlamentu.
Evropski parlament donio je rezoluciju kojom poziva na poništavanje izbora i njihovo ponovno raspisivanje, kao i uvođenje sankcija ključnim dužnosnicima Gruzijskog sna.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je tokom posjete Kazahstanu pohvalio "hrabrost i karakter" gruzijskih vlasti u donošenju zakona o stranim agentima, koji su domaći kritičari usporedili s ruskim zakonodavstvom.