Vlada zabrinutost
0

Haiti proglasio vanredno stanje nakon ubistva predsjednika, prva dama kritično

N. O.
Sigurnosne službe na straži u Haitiju (Foto: EPA-EFE)
Sigurnosne službe na straži u Haitiju (Foto: EPA-EFE)
Haiti je proglasio vanredno stanje nakon atentata na svog predsjednika Jovenela Moisea, koji je ubijen tokom noći u svojoj privatnoj kući na rubu glavnog grada Port-au-Princea.

"Oko jedan sat ujutro grupa neidentificiranih pojedinaca, od kojih su neki govorili španski, napala je predsjednika i smrtno ranila šefa države", rekao je privremeni premijer Claude Joseph u izjavi. Kasnije je rekao da su ubice govorile i na engleskom.

Joseph se smireno obratio stanovništvu karipske nacije i osudio ono što je nazvao "odvratnim, neljudskim i barbarskim činom", u kojem je supruga predsjednika Moisea Martine teško ranjena i u kritičnom stanju.

Ubistvo predsjednika izazvalo je međunarodne reakcije osude i zabrinutosti.

Američki predsjednik Joe Biden opisao je situaciju na Haitiju kao "vrlo zabrinjavajuću" i rekao da je Washington spreman pomoći. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres pozvao je Haićane da "ostanu jedinstveni pred ovim gnusnim činom" i očuvaju ustavni poredak. Organizacija američkih država napad je okarakterisala kao "uvredu" za "zajednicu demokratskih nacija".

Internetom su kružili razni videozapisi koji su prikazivali grupu teško naoružanih komandosa koji su tokom noći napadali rezidenciju Moisea, ali se njihova autentičnost nije mogla provjeriti.

Joseph tvrdi da državne sigurnosne snage imaju situaciju pod kontrolom i brzo je krenuo da uspostavi kontrolu usred pitanja ko je glavni. Moise je imenovao novog premijera Ariela Henryja samo dva dana prije nego što je ubijen, ali Henry još nije preuzeo dužnost.

[TWITTER]1412749797497376768[/TWITTER]

"Upravo sam predsjedao vanrednim sastankom vijeća ministara i odlučili smo proglasiti vanredno stanje u cijeloj zemlji", rekao je Joseph.

"Ulice su vrlo tihe. Svi ostaju kod kuće i čekaju", rekao je jedan strani biznismen iz Port-au-Princea, prenosi Irish Times, te dodao: "Ali postoji velika zabrinutost zbog onoga što će se sljedeće dogoditi. Većina opozicije je jednako loša ili gora nego što je bio ovaj momak."

Siromaštvo i korupcija

Susjedna Dominikanska Republika, koja dijeli ostrvo s Haitijem, zatvorila je granicu između dviju nacija. Njihov predsjednik Luis Abinader sazvao je hitni sastanak.

Moise, bivši izvoznik banana koji je postao političar, vladao je od oktobra 2019. godine kada su parlamentarni izbori ukinuti. Njegov legitimitet više je puta doveden u pitanje, a opozicija i mnogi pravni stručnjaci tvrde da mu je istekao predsjednički mandat.

Masovni protesti zbog navoda o korupciji u vladi i umiješanosti u nasilje bandi negativno su utjecali na njegovu funkciju, iako je on stalno poricao umiješanost.

Haiti, najsiromašnija država Amerike, u prethodnim godinama pretrpio je političke i ekonomske krize, kao i nekoliko prirodnih katastrofa. Još uvijek se pokušavaju oporaviti od razornog zemljotresa 2010. i uragana Matthew iz 2016. godine.

Nestašica hrane i goriva muči zemlju, a sve veće bezakonje uplašilo je investitore i veći dio srednje klase. Transparency International je prošle godine ocijenio zemlju 170. od 180 u svom globalnom indeksu percepcije korupcije. Svjetska banka kaže da gotovo 60 posto stanovništva živi u siromaštvu.

Moise je planirao održati nove izbore i ustavni referendum u septembru, ali opozicija je dovela u pitanje mogu li oni biti slobodni i pošteni, s obzirom na trenutnu situaciju.