Hamas i Fatah na pragu historijskog sporazuma: Zajedničko upravljanje Gazom nakon rata?
Prema planu, koji zahtijeva Abbasovo odobrenje, komitet bi činilo 10 do 15 nestranačkih ličnosti s ovlaštenjem za pitanja vezana uz ekonomiju, obrazovanje, zdravstvo, humanitarnu pomoć i obnovu, prema nacrtu prijedloga koji je vidjela agencija AFP.
Nakon razgovora u Kairu, koje je posredovala Egipat, dvije suparničke frakcije dogovorile su da će komitet upravljati palestinskom stranom prijelaza Rafah na granici s Egiptom — jedinim prijelazom u toj oblasti koji ne dijeli s Izraelom.
Delegacija Fataha, predvođena članom centralnog odbora stranke Azzamom al-Ahmadom, vratit će se u utorak u Ramallah kako bi tražila konačno odobrenje od Abbasa.
Delegaciju Hamasa predvodio je član političkog biroa Khalil al-Hayya.
Inicijativa dolazi u trenutku pojačanih diplomatskih napora za okončanje rata u Gazi. Ove napore, koje predvode Sjedinjene Američke Države zajedno s Egiptom, Katarom i Turskom, prati gotovo sedmicu dana krhkog primirja između Izraela i Hezbolaha u Libanu.
Hamas je preuzeo kontrolu nad Gazom 2007. godine, dok sekularni Fatah upravlja Palestinskom upravom i ima djelomičnu administrativnu kontrolu na okupiranoj Zapadnoj obali.
Kako se administracija predsjednika SAD-a Joea Bidena priprema za predaju vlasti novoizabranom predsjedniku Donaldu Trumpu u januaru, Palestinci se suočavaju s intenzivnim pritiskom SAD-a da osiguraju da Hamas neće imati ulogu u Gazi nakon završetka rata.
Vlada izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, jedna od najdesničarskijih u historiji Izraela, proglasila je uništenje Hamasa u Gazi jednim od svojih glavnih ratnih ciljeva. Također, izražavala je snažno protivljenje da Palestinska uprava igra bilo kakvu ulogu u Pojasu Gaze nakon rata.
Izraelska vojna kampanja u Gazi rezultirala je s najmanje 44.466 ubijenih, većinom civila, prema podacima Ministarstva zdravlja pod u Gazi.