Mjesec dana od pogibije
35

"Hamas kao ideja se ne može uništiti silom": Šta je Izrael postigao ubistvom vođe ove grupe?

Piše: B. H.
Prošlo je mjesec dana otkako je Yahya Sinwar, vođa Hamasa u Gazi, poginuo u Rafahu nakon sukoba s izraelskim snagama (IDF).

To ubistvo, iako slučajno, izazvalo je šok među Palestincima i njihovim pristalicama. Izrael je predstavio eliminaciju Sinwara kao veliki uspjeh, tvrdeći da će Gaza i regija sada biti sigurniji.

Međutim, Dimitri Diliani, glasnogovornik Reformističke demokratske frakcije Fataha, smatra da uklanjanje Sinwara nije doprinijelo stabilizaciji regije.

"Istina je da eliminacija Sinwara samo postavlja pozornicu za veće nemire. Vjerovatno će potaknuti organizaciju na intenzivniji radikalni stav. To će pogoršati ionako nestabilnu atmosferu, dodatno rasplamsati regionalne tenzije i potencijalno otvoriti put za eru pojačanog otpora među palestinskim frakcijama na Zapadnoj obali", dodao je.

Diliani ima čvrste osnove za ovakve tvrdnje. Čak i prije eliminacije Sinwara, Zapadna obala postala je plodno tlo za Hamas, Islamski džihad i druge grupe, koje su uspostavile ćelije u regiji i konfrontirale se s izraelskim sigurnosnim snagama.

Također, regija je proizvela brojne "usamljene vukove" koji su izveli ili pokušali izvesti terorističke napade na Zapadnoj obali i unutar Izraela.

Prema izvještaju Shin Beta, izraelske unutrašnje obavještajne agencije, u septembru je zabilježeno osam značajnih napada na Zapadnoj obali i u Jerusalemu, dok je 72 napada osujećeno. Iako izvještaji za oktobar i novembar još nisu dostupni, vrlo je vjerovatno da će radikalne ćelije i njihovi simpatizeri nastaviti izazivati Izrael, izvodeći sporadične napade na civile i vojne snage.

Šta za Izrael znači eliminacija Hamasa

Na južnom frontu stabilnost je jednako nedostižna. Od početka izraelske kopnene invazije na Gazu 27. oktobra 2023. godine, izraelske snage izgubile su oko 373 vojnika, a kako izraelske trupe ostaju na tom području, šanse da će se vojnici nastaviti vraćati u mrtvačkim vrećama ostaju visoke.

Međutim, stabilnost i sigurnost nisu jedini ciljevi koje Izrael nije postigao eliminacijom Sinwara - Još jedan je potpuna demilitarizacija grupe i njeno uništenje.

"Sve zavisi od toga šta Izrael podrazumijeva pod eliminacijom Hamasa", rekao je Walid Seyam, palestinski politički analitičar sa sjedištem u Južnoj Africi.

"Ako misle na smanjenje vojne moći organizacije kako više ne bi mogli lansirati rakete, onda je odgovor da. Ako misle na potpuno uništenje Hamasa, odgovor je odlučno ne", smatra Seyam.

Razlog za to, kako kaže Seyam, leži u socijalnim aktivnostima Hamasa koje su duboko ukorijenjene u palestinsko društvo.

Još od svog nastanka u Gazi 1980-ih, Hamas je bio povezan s pomoći i podrškom. Oni su dijelili hranu, pružali medicinsku pomoć, prikupljali sredstva za siromašne i obrazovali mase. Za mnoge Palestince ova percepcija se nije promijenila. Neka područja Gaze i dalje uveliko zavise od ove islamističke grupe. Podrška njihovom vojnom krilu, brigadama Al Qassam, ostaje jaka u nekim krugovima palestinskog društva, iako je opšta podrška organizaciji opala prema posljednjim anketama.

"Hamas je započeo kao humanitarna organizacija, i s tim iskustvom su naučili kako funkcionirati decentralizirano. Njihova sklonost islamskom socijalizmu omogućila im je da izgrade kredibilitet među ljudima Gaze", objasnio je Seyam.

"Ista decentralizirana struktura koristi se i za brigade Al Qassam. Takva struktura omogućava fleksibilnost za okupljanje, reorganizaciju i prilagođavanje zahtjevima borbe na terenu. I zato stalno čujemo da se Hamas kao ideja ne može uništiti silom", dodao je.

Hamas je već najavio da u martu planira izabrati novog lidera, šaljući poruku Izraelu i skepticima da će "predstava" ići dalje, uprkos pokušajima da se osujeti njihova aktivnost.

Među potencijalnim nasljednicima su Khalil Al Haya, zamjenik Sinwara s sjedištem u Kataru; Khaled Mashal, bivši lider političkog biroa grupe (1996–2017), te brat Yahye Sinwara Mohammed.

Opravdanje za napad na Gazu

Ime izabranog vjerovatno će ostati tajna iz sigurnosnih razloga, ali stručnjaci smatraju da će novi lider vjerovatno slijediti tvrdu liniju.

"Novi lider će vjerovatno biti duboko povezan s naslijeđem Yahye Sinwara. Štaviše, razmjere razaranja i civilnih patnji u Gazi dodatno će potaknuti sljedećeg lidera Hamasa da prihvati još tvrđi stav, vođen i osvetom i posvećenošću otporu. U ovom kontekstu, za umjerenost nema mnogo prostora", rekao je Diliani.

Tokom nešto više od godinu dana borbi, izraelska operacija odnijela je živote najmanje 43.799 ljudi, od kojih su mnogi starci, žene i djeca. Hiljade drugih su ranjene ili nestale. Rat je također uništio velike dijelove Gaze, oštetio ključnu infrastrukturu i učinio ovo područje gotovo nenastanjivim.

Seyam se slaže s Dilianijevom procjenom i kaže da će teška situacija u Gazi, u kombinaciji s eliminacijom "jastrebova i golubova", stvoriti prazninu koju će lako popuniti Iran.

To bi moglo donijeti mnoge probleme Izraelu. Kroz godine, Teheran je pružao diplomatsku, finansijsku i vojnu podršku palestinskim oružanim grupama, a ako novi lider Hamasa zauzme još tvrđi pristup, šanse su velike da će se iranski angažman u Gazi dodatno povećati. Ako se to dogodi, moglo bi poslužiti kao izgovor Izraelu da ne položi oružje.

"Sinwarovo postojanje služilo je kao opravdanje za izraelsku vojnu operaciju u Gazi. Sada kada ga više nema, hoće li Izrael nastaviti imati taj kredibilitet?", zaključio je Diliani.