Hamasov napad na Izrael uplašio i Južnu Koreju: Planiraju napustiti sprorazum sa Sjevernom Korejom
Izjavio je da je iznenađujući napad palestinskog pokreta Hamas na Izrael izazvao strah Južne Koreje od sličnih napada iz Sjeverne Koreje.
Dogovor, postignut tokom kratkog razdoblja približavanja južnokorejskog liberalnog bivšeg predsjednika Moon Jae-ina i sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una, doveo je do stvaranja tampon zona duž kopnene i morske granice između dviju Koreja, kao i uspostavljanje zona zabrane leta iznad granice kako bi se spriječili sukobi.
Novi južnokorejski ministar odbrane Sin Won-sik, koji je na tu dužnost imenovan u subotu, ali je tokom današnjeg susreta s novinarima u Seulu, ukazujući na nasilje u Izraelu i Pojasu Gaze, naglasio potrebu za strožim nadzorom Sjeverne Koreje.
Južnokorejski ministar bio je posebno kritičan prema međukorejskom sporazumu o zonama zabrane leta, koji, prema njegovim riječima, onemogućuje Južnoj Koreji da u potpunosti iskoristi svoje nadzorne sposobnosti u trenutku kada nuklearna prijetnja iz Sjeverne Koreje raste.
Godine 2018. Kim Jong-un i Moon Jae-in pregovarali su o denuklearizaciji Sjeverne Koreje u zamjenu za ekonomsku pomoć na samitima. Međutim, nakon neuspješnog samita između Kim Jong-una i američkog predsjednika Donalda Trumpa u Vijetnamu 2019., međukorejski odnosi su zahladili, a Sjeverna Koreja nedavno je intenzivirala svoje raketne testove i prijeti novim nuklearnim testom.
Aktualni konzervativni predsjednik Južne Koreje, Jun Sok-yol, zauzima čvršći stav prema Sjevernoj Koreji od svog prethodnika na dužnosti, Moona.
"Hamas je napao Izrael i Južna Koreja je sada pod većom prijetnjom. Kako bismo se suočili s ovom prijetnjom, moramo pratiti(kretanje sjevernokorejske vojske. Tek tada ćemo imati informacije na vrijeme da vidimo sprema li Sjeverna Koreja bilo kakve provokacije. Da je Izrael vršio stalni nadzor putem svojih bespilotnih letjelica, možda zemlja ne bi bila ovako pogođena", izjavio je danas južnokorejski ministar odbrane Sin.
Dok bi raskid vojnog sporazuma sa Sjevernom Korejom uključivao složen pravni proces za Južnu Koreju, suspenzija sporazuma zahtijevala bi samo odluku kabineta, pojasnio je Sin.
Sinove izjave vjerojatno će izazvati oštre kritike južnokorejske liberalne opozicije, koja vojni sporazum opisuje kao važnu sigurnosnu mjeru u vrijeme pogoršanih odnosa.